Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Atlaspark AVM ve Ofis İç Mekan Tasarımı

MDArch Mimarlık projeyi anlatıyor:

İstanbul Sultanbeyli'de bulunan 160,000 m2 toplam alana sahip dört katlı AVM'nin iç mekan tasarımında zemin kotta hiç bir ticari fonksiyonun yer almadığı yeşil bir dinlenme alanı yaratmak bu projede en temel tasarım prensibi olarak kurgulandı. İlçedeki zaten zayıf olan park imkanları da dikkate alınarak bu yeşil bantta başta çocuklar olmak üzere tüm kullanıcıların dinlenme ihtiyaçları gözetildi ve olabildiğince nötr ve sakin bir kamusal mekan yaratıldı.

Uzun ve doğal gün ışığı alan tek bir galeri mekanı etrafında kurgulanmış Sultanbeyli AVM'nin doğal olarak çok uzun çıkan koridorlarında homojen ve sıkıcı olabilecek lineer hattı bozacak dalgalı şekillerde perfore edilmiş ahşap modüler tavan panelleri kullanıldı. Köprü geçişlerinde zeminde vinil, tavanda ise gergi tavan aydınlatması tercih edildi. Food Court bölümünde ise alt kısmı ahşap üstü ise boyalı cam kaplı kolonlar tercih edilirken tavanda perfore metal yüzey kullanıldı.

Kat alınlarında ise akustik ihtiyaçlar da gözetilerek en alt katta zemine, en üst katta ise tavana yönelik açılı yüzeyler yaratılarak çınlama ve yankılar engellendi. Üst kattaki alının eğimi sayesinde iç mekandaki yükseklik algısına da müdahale edilmiş oldu.

Alışveriş Merkezi bölümünün yanı sıra parselde yer aşan ofis kulesinin de lobi, koridor, kat holleri gibi ortak hacimlerinin de tasarımı yine MDArch tarafından üstlenildi.

Künye
Proje Yeri: Sultanbeyli, İstanbul
Proje Tipi: Alışveriş Merkezi, Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Ziylan-Mesturkuaz-Uzman GYO
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2014
Toplam İnşaat Alanı: 160,000 m2

Pin It
Mimar

Görkem Volkan