Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Odea Bank (Bank Audi) Headquarters Istanbul

GMW Mimarlık tarafından tasarlanan Odea Bank iç mekan projesinin inşası 2015 yılında tamamlandı.

GMW Mimarlık, projeyi anlatıyor:

Odeabank, kurumsal değerlerinde açıklık, şeffaflık, esneklik, güven, ilham, sürdürülebilirlik, yaratıcılık ve teknolojiyi temel alan bir Bank Audi kuruluşudur. Genel Müdürlüklerinin, GMW MIMARLIK tarafından yapılan iç mimari tasarımının ilham kaynağı da banka felsefesini, mevcut binanın kısıtları ve fırsatlarıyla birlikte tasarıma entegre etmektir.

Projeye başlarken, bankanın genç çalışanlarıyla bir workshop düzenlenmiş ve bu çalışmanın sonunda bankanın temel prensipleriyle paralel temalar ortaya çıkmıştır. Bu temalardan yola çıkarak, açık ofis planları ve ‘Aktivite Tabanlı Çalışma’ gibi esnek ve katılımcı çalışma koşullarını simgeleyen yeni pratikler geliştirilmiştir.  

Bankanın bulunduğu katta binanın tüm cepheleri farklı bir manzaraya sahip olup, GMW MIMARLIK’in tasarımı dışarıyla olan bağlantıyı güçlendirip, çalışanlara bulundukları çok özel konumu hatırlatacak şekilde yapılmıştır. Batı cephesi yakın plandaki ofis bloklarının ardından Karadeniz’i görürken, Güney cephesi tarihi saraylarıyla birlikte uluslararası gemi trafiği ile boğaz ve yeşil kıyı şeridine açılmaktadır. Batı cephesi, kentin köklerini hatırlatan tarihi yarımadayı görmekte ve Kuzey cephesi ise Belgrad ormanı ile kendi manzarasını yaratmaktadır. İç mimari tasarımda, tüm bu manzaralar, kendi özelliklerini yansıtacak ve güçlendirecek şekilde mekanlara dönüştürülmüştür. Kuzey-Güney aksında, rahatlatıcı ve yaratıcı bir ambiyans yaratılırken, güney cephesinde, boğazı temsil edecek şekilde organik, hareketli ve renkli mobilyalar kullanılmıştır. Kış bahçesi, barındırdığı toplantı alanları, kahve barı ve oturma alanları ile kuzey cephesinde, ormana bakacak şekilde konumlandırılmış ve büyük bitkilerle yeşillendirilmiştir. Cepheden mesafesi daha derin olan, Doğu-Batı cepheleri banka çalışanlarının çoğunluğunun çalıştığı açık ofis olarak tasarlanmış, fotokopi odası gibi kapalı servis mekanları bu yönde çekirdeğin etrafında gruplanarak doğal ışığın tüm çalışma alanlarına yeterli şekilde dağılımı sağlanmıştır. Bu açık ofis alanları düzenli ve efektif bir yerleşimle bankacılığın ‘ciddi’ yüzünü de yansıtmaktadır.

CEO ofisi ve yönetim kurulu toplantı odası, kurul üyelerinin İstanbul ruhunu ve dinamizmini güçlü bir şekilde hissedecekleri, en üst katta İstanbul Boğazına hakim cepheye yerleştirilmiştir.

Mobilya ve malzemeler tasarım konseptini yansıtacak şekilde seçilmiştir: yumuşak ve natürel tonlar ofis alanlarında, renkli kumaşlar ise paylaşımlı alanlarda bulunur. Çekirdek kısımlarındaki şeffaf cam, boyalı cam, kompakt lamine ve kumaş paneller, ofisin genel ilham veren ve sakin havasını yansıtmak amacıyla, dengeli bir şekilde akustik özellikleri de dikkate alınarak kullanılmıştır. Yüksek kaliteli doğal taşlar, ahşap, deri ve bronz malzemeler ise hacimlerde daha samimi ve sofistike bir hava yaratmıştır.

8200 metrekarelik inşaat Mart 2015’te tamamlanmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: ODEA Bank
Ana Yüklenici: Sistema Teknolojik Yapı
Proje Başlangıç Yılı: 2014
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2014
İnşaat Bitiş Yılı: 2015

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Dicle Demircioğlu

Russell Jones

Günsel Reçeloğlu Kurt

Selcen Karatay

Zeynep Sümbül Enhoş

Damla Turan

Ceyda Cihangir

Semiha Altıntaş

Bengisu İlksoy