Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Riyad King Khaled Havalimanı Terminal 5

GMW Mimarlık tarafından tasarlanan 5. terminal binasının inşaatı 2016 yılında tamamlandı.

GMW Mimarlık, projeyi anlatıyor:

King Khaled Havalimanı, şehrin 35 kilometre kuzeyine konumlanmış 4 terminal binasıyla yılda 13 milyon yerli ve yabancı yolcuya hizmet etmekte olan, 4.200 metrelik iki paralel piste sahip uluslararası bir havaalanıydı. 106 bin metrekare büyüklüğe sahip yeni terminal aynı anda sekiz geniş gövdeli veya 16 dar gövdeli uçağa hizmet verecek şekilde tasarlanarak yolcu kapasitesini iki katına çıkarmıştır. Terminal 5 projesi kapsamında, mevcut terminallere ulaşan ana yolun doğusunda yaklaşık 400.000 metrekarelik alanda içinde 106,000 m2lik bir terminal binası, 3000 araçlık otopark ile itfaiye, idari bina gibi diğer ek binalar da tasarlanmıştır.

Terminal 5, konsept tasarım aşamasında başkent Riyad’ın gelişen mimarisini yansıtan çağdaş mimari yaklaşımla davetkâr ve ilham verici bir giriş kapısı olarak tasarlanmış, sonrasında idarenin talepleri ile mevcut terminallerle benzer bir mimari yapıya dönüştürülmüştür. Yürüme mesafeleri, kat değiştirme, yönlendirme, doğal ışıktan faydalanma gibi ana prensipleri yolcu konforunu maksimize edecek şekilde tasarlanırken binanın büyütülebilir ve gelecekte oluşabilecek ihtiyaçlar doğrultusunda esnek olması sağlanmış ve kabuktaki değişime rağmen bu tasarım prensipleri korunmuştur. Sertifika başvurusu yapılmamış olmakla birlikte bina LEED sertifikasyonu sistemine göre tasarlanmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Riyad, Suudi Arabistan
Proje Tipi: Havalimanı
Proje Tipi Grubu: Ulaşım
Mimari Proje Ekibi: Hale İkizler, Kıymet Mutlu, Muhammet Gürlesin, Fatih Aydemir, Mürvet Türesoy, Bengisu İlksoy, Berk Sak, Günsel Reçeloğlu, Cem Uzman, Orçun Ertürk, Emre Çetinel , Sibel Ceray, Hakan Karaş, Mine Alsinevi, Orçun Cavit Alp, Selcen Karatay, Ragıp Hızıroğlu, Ahmet Aydemir, Semiha Altıntaş, Ceyda Cihangir, Damla Turan, Duygu Kirişoğlu, Tomurcuk Yeşilpınarcı
İşveren: TAV – ACC JV
Ana Yüklenici: TAV – ACC JV
Peyzaj Mimarlığı: ALD
Proje Yöneticisi: Pınar İlki Emekçi
Statik Projesi: Tuncel
Mekanik Projesi: Moskay
Elektrik Projesi: HB Teknik Elektrik Mühendislik
Altyapı Projesi: ADPi, Sigal
Akustik Danışmanı: BCO
Yangın Güvenlik Danışmanı: Etik
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Arsa Alanı: 400,000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 256,000 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Pınar İlki Emekçi

Erkin Mutlu

Ali Evrenay Özveren

Russell Jones

Okan Akben

Koray Özveren