Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Antalya Uluslararası Havalimanı 2. Dış Hatlar Terminali

1991 yılında açılan proje yarışmasında büromuzun birinci ödülü kazanan projesi ve master planına göre yolcu sayısının artması üzerine ikinci ünitenin inşasına karar verilmiştir.

Birinci ünite 1998 yılında hizmete girdikten 6 yıl sonra yapılacak 2. ünite için DHMİ Genel Müdürlüğü tarafından proje esasları değiştirilmeden kapasitenin arttırılması talep edilmiştir. Bu amaçla, yapının kara tarafına bir bodrum kat eklenmiş ve kara tarafındaki blok enine ve boyuna bir miktar büyütülmüştür.

1. ünite yılda 5 milyon yolcuya hizmet vermek üzere planlanmışken, söz konusu değişikliklerden sonra, 2. ünitenin yılda 8 milyon yolcuya hizmet verebilmesi sağlanmıştır. Birinci ünitede hava tarafında 2 kat olarak hizmet veren kitlenin zemininde planlanan bagaj ayrım bölümü, 2. ünitede kara tarafı bodrumuna alınmış, böylece kazanılan kata da giden yolcu bekleme salonları yerleştirilmiştir.

Mimaride, 1. ünitenin beyaz kompozit alüminyum levha kullanılan dış cephe karakteri aynen korunmuş, buna karşılık hava tarafı orta mekanını örten çelik kesik koni yerine ışık geçiren gerilmeli bir teflon örtü tasarlanmıştır.

Yapı, 11.5 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak 2005 yılının nisanında hizmete açılmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Antalya, Muratpaşa
Proje Tipi: Havalimanı
Proje Tipi Grubu: Ulaşım
Uygulama Projesi: GMW MIMARLIK
Proje Başlangıç Yılı: 2004
İnşaat Bitiş Yılı: 2005
Toplam İnşaat Alanı: 85,000 m²

Pin It
Mimar

Doğan Tekeli