Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı Yeni Terminal Binası, İlave Apron, Kapalı Otopark ve Mütemimleri Projesi

2006 yılında Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından düzenlenen yarışma sonucu elde edilen proje, Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın ilave taleplerine ve idarece hazırlanan master plana göre revize edilerek uygulama projesi hazırlanmış.

Proje kapsamında; toplam inşaat alanı 227.000m² olan Dış Hatlar Terminal Binası, 128 odalık Havaalanı Oteli, VIP Bloğu ile ilave apron, 4000 araç kapasiteli katlı otopark binası ve 1500 araçlık açık otopark yer alıyor. Tüm yapı, 31 Ekim 2009'da "Yap İşlet Devret" Modeli ile inşaatı bitirilerek yolcuların kullanımına açılmış.

Zemin altında 3 kat kullanımına izin veren 110.000 m² 'lik kapalı otopark 8x16 m açıklıkta prefabrike kolon ve pi plak döşeme elemanları ile imal edilmiş.Ana terminale 2 adet bağlantı bloğu ile bağlanmış.

Dış Hatlar Terminal Binasının bir kısmının iç hatlar olarak hizmet vermesi şeklinde yapılan düzenleme ile toplam yolcu kapasitesinin 25 milyon yolcu/yıl'a çıkması öngörülmüş. Gelecekte yapılacak genişletme ile bu kapasite 40 milyon yolcu kapasitesine ulaşacak.

Terminal binasında mekansal formlarda özgün ve kalıcı bir mimari amaçlanırken çağdaş işletme prensipleri de göz önünde tutulmuş. Bodrum katları betonarme olan terminalin üst yapısı tamamen çelik strüktürle imal edilmiş. Gidiş katında yüksek ve geniş hacimler oluşturan ana mekanın üzeri yedi adet çatı tonozu ile örtülmüş. 48 ve 32 metre açıklıktaki tonozların dalga formu oluşturacak şekilde dizilmesi ile oluşan form mimari tasarımın en önemli ögesi.

Apron tarafında bulunan iskele bloğuna bağlanan 16 adet esnek MARS (Multiple Aircraft Ramp System) köprüsüne 8 adet geniş gövdeli veya 16 adet orta gövdeli araç parkedebilmekte.

Gidiş katında 16 adet, geliş katında 8 adet yolcu köprüsü, toplam 604 metre uzunluğundaki iskele bloğuna gelen ve giden katlarından bağlanmakta.Terminalin cephesindeki sağır yüzeyler fibrobeton cephe panelleri ile kaplanarak kalıcı bir mimari bütünlük amaçlanmış.

Binanın aprona bakan güney cephesinde yaklaşık 3 metre genişliğinde konsol saçak ve ahşap görünümlü aluminyum güneş kırıcı gril elemanlarıyla güneş kontrolü sağlanmakta. Ahşap rengindeki bu elemanlar aynı zamanda binanın apron tarafındaki mimari ifadesini oluşturmakta.

Harita
Künye
Proje Yeri: Kurtköy, İstanbul
Proje Tipi: Havalimanı
İşveren: HEAŞ-Limak GMR OG
Peyzaj Mimarlığı: Anser Peyzaj Mimarlık
İç Mekan Projesi: Tekeli-Sisa Mimarlık Ortaklığı
Statik Projesi: Tuncel Mühendislik, Arup
Mekanik Projesi: Dinamik Proje Mühendislik
Elektrik Projesi: Enmar Mühendislik, Cedetaş Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2007
Proje Bitiş Yılı: 2007
İnşaat Başlangıç Yılı: 2008
İnşaat Bitiş Yılı: 2009
Arsa Alanı: 390.000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 345.000 m²

Pin It
Mimar

Doğan Tekeli

Dilgün Saklar

Mehmet Emin Çakırkaya

Nedim Sisa