Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Sanovel İlaç Fabrikası

Tekirdağ Çantaköy'de bulunan ilaç üretimi amacı ile yapılmış 1 bodrum, 1 zemin ve 1 tesisat katından oluşan bir endüstri yapısı ARKIV Seçkileri 2007'de yer alıyor.

Tekeli-Sisa Mimarlık Ortaklığı, projeyi anlatıyor:

 Sanovel İlaç Fabrikası, Silivri İlçesi’nin Çantaköy mevkiinde E5 yolu üzerinde inşa edilmiştir. İstanbul’a yaklaşık 80 km uzaklıktaki yapı toplam 40 000 m² inşaat alanını içerir.

Katı, sıvı ilaçlarla sefalosporin türü ilaçları üretecek fabrikada, üretim alanları zemin katta ve pavyon sisteminde tasarlanmıştır.  Arsa eğiminden yararlanılarak inşa edilen bodrum katlarla, zemin katın üstündeki yüksek bölümler, yoğun tesisat ve destek bölümlerini içerir. Zemin katta, geniş bir orta yolun bir yanında sıvı, katı ilaçlarla ambalajlama bölümleri, diğer yanında ise çok katlı bir otomatik depo-ham madde kabul ve mamul madde çıkışlarıyla personel girişleri, soyunma duş, wc. Alanları düzenlenmiştir. Söz konusu orta yol, tesisin giriş bölümünde idare ve yemek salonları bölümüne bağlanmaktadır.

Tüm yapı Sanovel’in kurumsal rengi olan mavi renkli alüminyum kompoze panellerle kaplanmıştır. İdare ve yemek salonları blokları arasında düzenlenen bir yeşil avlu, yönlere göre kullanılan yatay ve düşey güneş kırıcı elemanlar, kitle hareketleri, tek renkli yapıda güçlü gölge ışık etkileriyle amaçlanan yalın ama hareketli bir mimariyi ortaya koymaktadır. Çevre düzenlemesinin sakin yeşil çim örtüsü içinde ve açık mavi gök altında gölgeli-ışıklı mavi yapı kitleleri belirginleşmektedir.

Harita
Künye
Proje Yeri: Tekirdağ, Silivri
Proje Tipi: Fabrika
İşveren: Sanovel İlaç San.
Ana Yüklenici: Akfen İnşaat
Peyzaj Mimarlığı: Ahmet Cengiz Yıldızcı
Statik Projesi: Yıldırım Altav, Sadık Bektaş, Eralko Mühendislik
Mekanik Projesi: Faruk Kama
Elektrik Projesi: İlhan Özseven, Yıldırım Altav, Tim Grup
Tesisat Projesi: Pimak / Tetisan
Proje Başlangıç Yılı: 2002
Proje Bitiş Yılı: 2006
İnşaat Başlangıç Yılı: 2002
İnşaat Bitiş Yılı: 2007
Arsa Alanı: 105.000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 35.000 m²

Pin It
Mimar

Doğan Tekeli

Mehmet Emin Çakırkaya

Ayşe Nasır

Belkıs Somer

Meltem Eryazıcı Özcan

Dilgün Saklar