Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Danıştay Binası

1978 yılında inşası tamamlanan, Tekeli-Sisa Mimarlık tarafından tasarlanan Danıştay Hizmet Binası 11 Mart 2016 tarihinde yıkıldı.

Proje müelliflerinden Doğan Tekeli'nin, yapının yıkımından sonra kaleme aldığı "Danıştay Eski Binası'nın Yıkımı Hakkında" (15.03.16) isimli yazıda yapının projelendirilmesi ve inşası hakkında aktardıkları şöyle:

"1957-79 yılları arasında, Bayındırlık Bakanlığı'nca açılan yarışmaları kazanarak, on kadar yapı gerçekleştirmiştik. Sıhhiye Meydanı'nda şimdi yıkılan Danıştay binası proje hizmeti, 1967 yılında Bakanlık'tan ihale yoluyla aldığımız tek proje hizmetimizdi. Aynı yıl tamamlanarak onaylanan projemizin inşaatı, sonraki yıllarda ödenek bulunamaması nedeniyle on yıldan fazla sürmüştü. Ankara'nın Sıhhiye Meydanı gibi önemli bir alanında, önemli bir kamu kurumunu barındıracak olan yapının, projeleri için sorumluluk duygusuyla yoğun bir çalışma gerçekleştirmiştik. Brüt beton olarak inşa edilecek yapı, en ince ayrıntılarına kadar tasarlanmış ve detaylandırılmıştı.

O yılların, Bayındırlık Bakanlığı siyasetine göre, mesleki kontrollük hizmeti verilmemiş, projemize aykırı olarak, kitlelerin tepelerine de birer çatı oturtulmuştu. Betonarme inşaat aşamasındaki olağanüstü kalitesiz uygulama sonucu; yapı, tümüyle sıvanmak zorunda kalınmıştı. Böylece Danıştay binası, öngörülen brüt-beton yapı karakterinden ve zarafetinden büyük ölçüde uzaklaşmıştı. Her şeye rağmen inşaat tamamlandığında beğeni ile karşılanmış ve mimarlık yayınlarımızda yer almıştı."

Harita
Künye
Proje Yeri: Ankara, Çankaya
Proje Tipi: Kamu Yönetim Binası
Proje Tipi Grubu: Kamu
İşveren: Danıştay Başkanlığı
Proje Başlangıç Yılı: 1967
Proje Bitiş Yılı: 1967
İnşaat Başlangıç Yılı: 1969
İnşaat Bitiş Yılı: 1978

Pin It
Mimar

Doğan Tekeli

Sami Sisa