İlgili Projeler

Orman Genel Müdürlüğü Yeni Yerleşkesi

Hilmi Güner Mimarlık Ankara'da bulunan Orman Genel Müdürlüğü Yeni Yerleşkesi projesini anlatıyor:

Hizmet binası ve sosyal donatılardan oluşan Orman Genel Müdürlüğü Yeni Yerleşkesi Söğütözü, Ankara'da 108.262 m2lik bir arazi üzerinde (yaklaşık inşaat alanı: 89.310m2) konumlandırılmıştır.

Yerleşke tasarımında, bölgedeki konumu ve fonksiyonel olmasının yanı sıra, hizmet binasının kamu yapılarındaki temsili ele alınmış, kendi bağlamını ve çevreyle kurduğu ilişkiyi sorgulayan, geleneklere kültürel ve yerel değerlere bağlı kalan özgün yapılardan oluşan bir yerleşke üretilmesi amaçlanmıştır.

Yerleşkenin ana binası olan hizmet binası Söğütözü Caddesine paralel olarak ve ofis blokları büyük bir avlu etrafında yerleşecek şekilde kurgulanmıştır. Böylece ofis tasarımında çalışanların belirli standartlarda çalışması ve verimlerini artırabilmek için doğal ışık alımı ve doğal havalandırma sağlanmıştır. Sosyal binalar ise hizmet binasına paralel konumda ana yerleşke yolu ile ayrılarak konumlandırılmıştır.

Yerleşke ana girişi ve protokol girişi Söğütözü Caddesinden sağlanmış olup, lojmanlara bağlantıyı sağlamak için yerleşkenin kuzeyinden tali giriş önerilmiştir.

Talep edilen ihtiyaçlar doğrultusunda oluşturulmuş olan mimari programın kurgusundan malzeme seçimine kadar Türk Mimarisi incelenerek yeniden yorumlanmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Ankara, Çankaya
Proje Tipi: Kamu Yönetim Binası
Proje Tipi Grubu: Kamu
İşveren: Toplu Konut İdaresi (TOKİ), Orman Genel Müdürlüğü
Ana Yüklenici: Kayalar İnşaat
Peyzaj Mimarlığı: Hilmi Güner Mimarlık
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2014
İnşaat Başlangıç Yılı: 2014
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Arsa Alanı: 108,262 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Hilmi Güner