Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Eşref Denizhan Açıkhava Tiyatrosu

2004 yılında Açıkhava Tiyatrosu için çelik konstrüksiyon bir sahne örtüsü olarak başlayan proje, 2007 yılında kulis odaları ve sahne arkasını da kapsayacak bir yapıya genişledi.

Sahne örtüsü, sahne üzerindeki ışık ve dekor gibi gereksinimlerini açık hava koşullarında olabildiğince yerine getirilmesine olanak sağlayacak şekilde düşünüldü.

Proje her adımda bir önceki halihazır duruma yanıt vermek durumunda kalan bir dizi tasarım ile geliştirildi. 2004 yılında tasarlanan ve tamamlanan çelik örtü, eski kulis yapısı ve sahne duvarlarının arasında ve üzerinde akupunktur iğneleri gibi dikkatlice yerleştirilmiş minimum sayıda ayakla dengeleniyordu. Ana aks üzerinde yanal dengelenen çatının öne doğru yaptığı uzak konsolun yükünü ise bir gergi sistemi yere indiriyor.

2007 yılında gereksinimleri karşılayamayarak kaldırılan eski yapının yerine uygulanan Kulis ve Sahne Arkası yapısı ise, tiyatro sahnesinin seyirci oturma düzenine göre yönlenmesi problemini çözmek ve sahneye hızlı destek sağlayabilecek bir sahne arkasını gizleyerek oluşturmak amacıyla ortaya çıktı. Zikzaklar yapan parçalı duvarlar boyunca kapıların yerleşimi ile geride ortaya çıkan sahne arkası, kulis odaları ile sahneyi hızlıca birleştirirken, seyirciye kısmen simetrik bir tiyatro hacmi sunuyor.

Sahne arkası için gerekli yükseklik, kulis odalarındaki minimal yükseklik ile kademeler yaratarak bağdaştırılıyor. Bu kademelere dışarıdan gözlemlenebilecek hareketlerle cephelerde dinamizm aranıyor. Kulis odalarının yapıdan dışarı çıkartılan, adeta sonradan kenetlenmiş görüntüsü veren kapsül-vari tasarımı ise bu tiyatro yapısının neredeyse her zaman gezgin kumpanyalara ev sahipliği yapan karakterinden yola çıkıyor: kalıcı olan ile konuk olan arasındaki ilişkiyi ortaya koyuyor.

Harita
Künye
Proje Yeri: Sarıyer, İstanbul
Proje Tipi: Tiyatro
İşveren: ENKA
Proje Başlangıç Yılı: 2004
Proje Bitiş Yılı: 2007
İnşaat Başlangıç Yılı: 2004
İnşaat Bitiş Yılı: 2007
Arsa Alanı: 250 m²
Toplam İnşaat Alanı: 250 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Emre Erkal
Yardımcı Mimar(lar)
Zühal Ekinci
Murat Karaca
Sibel Konu