Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Galyum Blok

ODTÜ Teknokent'te yer alan Galyum Blok, yazılım geliştirme şirketlerine ofis ve araştırma alanı yaratmak üzere tasarlandı.

Yapının, içinde yer alacak farklı büyüklükteki firmalara esnek yerleşme imkanı sağlaması ve rahat çalışma ortamı yaratması yanında, kullanıcılar arasında etkileşim imkanları da yaratan açık ve kapalı sosyal mekanlara sahip olması tasarımın ana kriterleri olarak belirlendi.

70 m²'den 1.600 m²'ye kadar çeşitli büyüklüklerde ofis alanlarının yer aldığı yapı, aynı zamanda ODTÜ Teknokent'in ofisler bölgesinden rekreasyon alanlarına yaya erişimi sağlayan bir geçit görevi de görmekte. Bu geçiş yapının yerden yükseltilmesi ve arazide yer alan mevcut şevin yarattığı kot farkının üzerine oturtulması ile sağlanmış. Yapının yerden yükseltilmesi aynı zamanda yapıya farklı yönlerden yaklaşımı da olanaklı kılmakta. Tanımlı tek bir giriş noktası yerine bu geçit içinden farklı noktalara dağılım sağlanmış. Doğu ve batı kanadında yer alan iki uzun prizmatik kütle çelik köprü ve merdivenlerle birbirine bağlanmakta, bu iki kütle arasındaki boşluk binanın sosyal yaşam alanları olarak kullanılan iç avluyu oluşturmakta. Ana dolaşım bu iç avlu çevresinde yer almakta. İç avludaki hareketliliğin ve şeffaflığın tam tersine dış cephe olabildiğince net ve yalın bir ifadeye sahip. Dış cephesindeki düşey bantlar şeklindeki camları sürekli bilgisayar ortamında çalışılan ofisler için kontrollü bir aydınlatma düzeyi sağlamakta.

Yapı ismini ODTÜ Teknokent'teki diğer yapılar gibi bir metal elementinden, Galyum'dan almış.

Harita
Künye
Proje Yeri: Ankara
Proje Tipi: Ofis
İşveren: Orta Doğu Teknik Üniversitesi Geliştirme Vakfı
Proje Başlangıç Yılı: 2005
Proje Bitiş Yılı: 2006
İnşaat Başlangıç Yılı: 2006
İnşaat Bitiş Yılı: 2007
Arsa Alanı: 13.960 m²
Toplam İnşaat Alanı: 14.000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Alişan Çırakoğlu