Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Samsun Çok Amaçlı Salon

2017 yılında inşaatı tamamlanan, çok amaçlı salon projesi Çırakoğlu Mimarlık tarafından tasarlanmış.

Çırakoğlu Mimarlık, projeyi anlatıyor:

Samsun “Çok Amaçlı Salon” yıkılan Büyük Samsun Oteli’nin Balo Salonu’nu yeniden ve daha işlevsel olarak kullanıma kazandıran bir proje. Nikah törenleri gibi bir çok farklı etkinliğe ev sahipliği yapmış ve kişilerin yaşantısında yer bulmuş olan Balo Salonu’nun kent belleğindeki yerinin sürdürülmesi ve korunması amaçlandı.

Yapı, kent merkezinde, Atatürk Kültür Merkezi ve İlkadım Anıtı arasında konumlanıyor. Yapının içinde bulunduğu kıyı boyunca uzanan yeşil bant Samsun şehrinin kültürel ve sosyal etkinliklerine ev sahipliği yapan binaları barındırmakta.

Ana salonların denize paralel uzun kenarları olabildiğince geçirgen tutularak kıyı ile kent arasındaki görsel bağlantının korunması sağlandı. Bu geçirgenlik aynı zamanda içerideki etkinliklerin kentten hissedilmesini de sağlıyor. Bu mekanların gerektirdiği geniş açıklıklar nedeni ile yapının taşıyıcı sistemi çelik konstrüksiyon olarak seçildi. Genel olarak yapının mimari ifadesi taşıyıcı sistemin dışa vurumu ile sağlandı.

Yapıyı saran metal kafes kullanım alanlarında seyrelip servis alanlarında sıklaşmakta ve cephede değişken bir ritim oluşturmakta. Yapıda 600 metrekare alana sahip iki büyük salon ve iki adet küçük toplantı alanı mevcut. Kullanıcıları, bu salonlara hizmet eden ve heykelsi bir merdivenin yer aldığı iki katlı bir fuaye alanı karşılıyor.

Harita
Künye
Proje Yeri: İlkadım, Samsun
Proje Tipi: Sosyal Tesis
Proje Tipi Grubu: Kamu
İşveren: Samsun Büyükşehir Belediyesi
Statik Projesi: Ekotek Mühendislik
Mekanik Projesi: Proy Mühendislik
Elektrik Projesi: Halamoğlu Mühendislik
Fotoğraf: Yercekim Mimari Fotograf
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Arsa Alanı: 2,500 m²
Toplam İnşaat Alanı: 2,700 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Alişan Çırakoğlu

Ilgın Avcı

Batuhan Kumru

Oya Esen