Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Doğan Medya Merkezi (DMC) Ankara

Mükemmel bir form olarak küp ve daha fazlası: Ankara-Eskişehir yolu üzerinde özgün bir medya yapısı olarak planlanan Doğan Medya Center’ın, Doğan Grubu’na ait televizyon kanalları ile Hürriyet, Milliyet gazetelerine ev sahipliği yapması amaçlanmış.

Ana kütle, içinde yer aldığı arsanın kare biçimine uyumla, küp formunda tasarlanmış. Bu form, cepheden başlamak üzere, farklı kübik biçimlerle ve küpün yeniden şekillenmesiyle zenginleştirilmiş. Küp biçiminde tekrarlanan eklemelerle ekstra hacimler elde edilmiş ve yine aynı formda içeri çekilmelerle binaya hareket kazandırılmış.

Cephenin simgesel kullanımı sayesinde yaratılan dinamik ambiyans günümüzün renkli, hızla değişen yaşamı ve bunun medyaya yansımasına vurgu yapılmakta.

Farklı açılardan ve uzaktan görünüşüyle de iddialı ve güçlü bir algılaması olan yapının perfore metalden imal edilen, değişik oranlarda ve açılarda yerleştirilen cephe giydirmeleri, iletişimin herkes için olduğuna bir gönderme ile Braille alfabesini anımsatır.

Televizyon kanallarına ve gazetelere ait müstakil birimler için tasarlanan mekanlar yüzeyden öne doğru çıkarak binanın dışından da tanımlanmakta.

Topografyanın yönelimlerine uygun olarak modüllerin kazandığı yumuşak eğimli açılar ön cephelerde ve güney-kuzey aksında hareketliliği arttırmakta.

Saydamlık bağlamında samimi bir yapı olan DMC, güçlü bir iç-dış ilişkisi sağlamakta ve binanın iç mekanlarının sınırlarını dışından da okunabilir kılmakta. Çevresi ile bütünleşen bina aynı biçimde kentsel görünüme açılmakta.

Galerilerin etkin kullanımı ve planlaması sayesinde 7 kata ulaşan betonarme yapıda yaratılan ara katlarda ekstra faaliyet alanları kazanılmış. Modüler kurgu planlamaya esnek bir altyapı sağlanmış. İç formları ise çelik elemanlar desteklemekte.

Yemek salonları ana lobiden sonra gelen atriumda yer alırken, en üst katta bir teras-salon VIP buluşmalarının mekanı olarak ayrılmış.

İki katlı yeraltı garajına ek olarak L-biçiminde bir açık otopark binanın iki cephesinde yer almakta. Teknik altyapı ve donanım birinci bodrum kata yerleştirilmiş ve diğer depolama gereksinimleri de bodrum katlarda çözülmüş. Teknolojik olanaklar ve sağlıklı altyapısı ile bina kullanım, işletme ve bakım kolaylıkları sağlamakta.

Dinamik yapısıyla DMC Ankara önünden geçen şehirlerarası yolla interaktif bir ilişki kurarak, kaçırılmaması gereken bir işaret levhası gibi dikkat çekmekte.

Harita
Künye
Proje Yeri: Ankara
Proje Tipi: Ofis, Televizyon - Radyo Yapısı
İşveren: Ortadoğu Otomotiv ve Ticaret AŞ
Peyzaj Mimarlığı: Esin Kılınç
Proje Başlangıç Yılı: 2006
Proje Bitiş Yılı: 2007
İnşaat Başlangıç Yılı: 2007
İnşaat Bitiş Yılı: 2007
Arsa Alanı: 4.299 m², 11.475 m²

Pin It
Mimar

Murat Tabanlıoğlu

Melkan Gürsel