Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Astana Arena

Astana Stadyumu, Kazakistan'nın başkenti Astana'da şehir merkezi ile uluslararası havalimanını birbirine bağlayan ana yol üzerinde konumlanmakta.

Arenanın ana formu elipstir. Elips geometrisi kendisini çatı kabuğunda gösterir. Stadyum çatısının ana taşıyıcı konstruksiyonu çeliktir. Seyirci tribünlerinin üstü, metal kaplı çatı kütlesi tarafından tamamen kapatılmaktadır. Çatı kütlesinin içinde, yeşil saha boyutlarında açılan dikdörtgen geometrili boşluğun üzeri, sahayı olumsuz hava koşullarından korumak amacıyla, çatı kütlesinden bağımsız çalışan elemanlarla, istendiğinde kapatılabilmektedir. Bu sayede stadyum, futbol müsabakaları dışında farklı amaçlar için kullanılabilmektedir.

Hareketli çatı elemanları doğu - batı yönünde, ana taşıyıcı çelik elemanların üzerinde hareket etmektedir. Kapalı durumda, içeriye ışık alınabilmesi için, hareketli kısmın üzeri şeffaf elemanlar ile kaplanacaktır.

Sabit ve hareketli çatı alanların, ana taşıyıcı konstruksiyonları çeliktir. Tribün altı kapalı alanlar ile tribün ana taşıyıcı konstruksiyonu betonarme, tribünler ise hazır prefabrike beton elemanlarla yapılacaktır. Beton yüzeyler brüt beton bırakılacaktır.

Toplam oturma kapasitesi 30.000 kişi olan stadyumun, alt tribün alanları 16.000 kişi, üst tribün alanlarıda 14.000 kişi oturabilecek şekilde planlanmıştır. VIP tribünleri stadın batı tarafında, alt ve üst tribün alanlarının arasında bulunmaktadır. Her tribün altında, izleyiciler için yeterli sayıda tuvalet ve büfe alanı planlanmıştır.

Ana taşıyıcı konstruksiyonu betonarme olan bu bölgede, sporcu soyunma odaları, ısınma alanları, hakem ve gözlemci odaları, medya mensupları için çeşitli büyüklükte ve fonksiyonda odalar ve VIP girişi planlanmıştır. Teknik hacimler ve yönetim odaları yine bu bölgede bulunmaktadır. Bu alanlarda yer, duvar ve tavanlarda dayanıklı, sağlam, kolay temizlenebilen ve estetik malzemeler kullanılmaktadır. Sporcular bu kottan yeşil alana çıkmaktadır.

VIP suitleri, stadyumun batı tarafında, alt ve üst tribünlerin arasında, 10.50 kotunda bulunmaktadır. Bu katta 24 adet suit, ana kontrol odası, TV yayın odası, restaurantlar, bar, wc'ler ve VIP salonu yer almaktadır. Seyirciler, 0.00 kotunda planlamış lobiden, asansörlerle bu kata çıkmaktatır. 0.00 kotunda VIP otoparkı yer almaktadır.

Sporcular, VIP seyirciler ve medya mensupları ise stadyumun batısı tarafından 0.00 kotundan giriş yapabilmektedir. Medya mensupları ile VIP seyirciler arasında mixed zone planlanmış, bu sayede iki alan birbirinden ayrılmıştır.

Stadyum çevresinde oluşturulan güvenli alana giren izleyiciler, kuzey, güney ve doğu yönlerindeki tribünlere rampalar yardımı ile ulaşabilmektedir. Sirkülasyon 6.00 kotunda oluşturulan platformla yapılmaktadır. Bu güvenli alan dışında kalan bölgelerde, otopark ve servis yolları planlanmıştır. Bilet gişeleri otopark alanı içinde bulunmaktadır.

Futbol alanı, FIFA ve UEFA kriterlerine uygun özelliklere sahip, alttan ısıtmalı, yüksek standartlara sahip suni çim kaplanacaktır. Bu alanın üzeri, teknik özellikleri yüksek (pitch cover, vb) malzemelerle kaplanarak, arenanın farklı fonksiyonlar için kullanılması sağlanacaktır.

Astana şehri için planlanmış bu yapı, fonsiyonu dışında, aynı zamanda şehir için simgesel bir yapı, yeni başkentin modern - çağdaş yüzü olacaktır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Astana
Proje Tipi: Stadyum
İşveren: Alke, Sembol, Stadyum
Danışman: Populous
Statik Projesi: ARCE Proje, Buro Happold
Mekanik Projesi: Dinamik Proje Mühendislik
Elektrik Projesi: HB Teknik Elektrik Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2005
Proje Bitiş Yılı: 2007
İnşaat Bitiş Yılı: 2009
Arsa Alanı: 232.485 m2
Toplam İnşaat Alanı: 66.249 m2

Pin It
Mimar

Melkan Gürsel

Murat Tabanlıoğlu