Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Çankaya Üniversitesi Merkez Kampüsü Kongre ve Kültür Merkezi

Çankaya Üniversitesi Yeni Kampüsü yapılarını tasarlayan Erkal Mimarlık tarafından tasarlanan kongre merkezinin inşaatı 2017 yılında tamamlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Orta büyüklükte bir üniversitenin gereksinimlerine göre tasarlanan Çankaya Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi yapısı, yönetim birimlerine yakın, kampüs içi yolların arasında merkezi konumdaki bir yükseltiye tamamen yerleşmiştir. Kongreler ve konferanslar gibi çeşitli toplantıların yanı sıra tiyatro, konser gibi gösteri sanatlarına da ev sahipliği yapacak bir bina olarak tasarlanmıştır.

Yapının bağlayıcı öğesi olan fuaye, kampüse ve ötesine hakim bakıların neredeyse tümünü entegre edecek bir cam cephe ile tanımlandı.  Sonuç olarak fuaye, güneşin etkileri ile doğrudan karşılaşılan bir hacim oldu. Gün boyunca güneş hareketlerinin içeride farklılıklar sunduğu bir cephe koşulu ortaya çıktı. Güneş ışınlarına karşı cephenin dışında ve içinde yerleştirilen güneş kırıcılar ile radyasyon kontrolü yapılırken, aynı desenlerin gün içinde saatlere göre fuaye alanına örüntüler sunması hedeflendi. Şema olarak fuaye alanı, yapının neredeyse tamamını çevreleyen bir güneş koridoru ile tamamen bütünleştirilmiş oldu. Bu nitelikleri ile hem çevresini izleme olanağı sağlayıp, hem de kendi içindeki aktivitenin bir kısmının izlenebileceği bir yapı oldu.

Ana kongre salonu belli başlı sunum, toplantı ve gösteri sanatlarına hizmete verebilecek sahne içi ve mekanik ve elektronik techizata sahip 350 kişilik bir salon olarak şekillendi. Bu salona ek olarak, gerektiğinde birleşip, gerektiğinde ayrıca kullanılabilecek iki adet seminer salonu, ve Yönetim, kokteyl hazırlık, sahne arkası gibi fonksiyonlar da yapıda yer buldu.

Fuaye alanının salonlardan daha sıklıkla ve farklı işlevlerle kullanılacağı büyüklükte ve esneklikte olması özellikle aranan bir nitelik oldu. Bu nedenle, ana salonun fuaye tarafında tamamen açılarak katlanabilen kapılar ile iki hacmin birleşmesi sağlandı. Esnek bir şekilde planlanan fuaye alanı hem sosyal etkinliklere ev sahipliği yapabilecek, hem de sergileme amacı ile kullanılabilecektir. Sergileme amacına yönelik olarak kalıcı bir sergileme altyapısı detaylandırılarak tasarlandı. Bu altyapı kullanılarak farklı konfigürasyonlarda sergiler düzenlenebilmektedir.

Harita
Künye
Proje Yeri: Ankara, Yenimahalle
Proje Tipi: Kongre Merkezi
Proje Tipi Grubu: Eğitim
İşveren: Çankaya Üniversitesi
Ana Yüklenici: Vezir İnşaat
Statik Projesi: Levent Aksaray Mühendislik
Mekanik Projesi: Abdullah Bilgin, Mehmet Bilgin, Merkezi Isıtma Sistemleri
Elektrik Projesi: Kemal Güravşar, Emrah Güravşar, Promete Mühendislik
Çelik Projesi: Mehmet Göktaş
Altyapı Projesi: Ali Cumhur Zibel, Diyap Mühendislik
Fotoğraf: Orhan Kolukısa, Yercekim Mimari Fotograf
Şantiye Yöneticisi: İlker Çıkrıkcı
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Arsa Alanı: 5,000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 2,000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Emre Erkal

Ozan Erkal

Filiz Erkal

Coşkun Erkal