Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Süleyman Demirel Üniversitesi Yenilikçi Teknolojileri Merkezi

Yenilikçi Teknolojiler Merkezi, bir Ar-Ge Merkezi olmasının ötesinde, SDÜ’nin, diğer toplum katmanları ile iletişim kurduğu, her yaş ve gruptan vatandaşa açık, ulaşılabilir bir iletişim/ etkileşim platformudur.

Merkez, bu doğrultuda, kampüsün dışarıdan en kolay algılanabilecek yerinde, İstanbul-İsparta Karayolu kenarındaki 12.500 m2lik bir parsel üzerinde yer almaktadır. Toplamda 12.000 m2 inşaat alanına sahip yapı, stratejik konumu gereği, Batı Kampüsü’nün mekansal düzenlemesinde belirleyici, yönlendirici bir rol oynamaktadır.

Binanın morfolojisi, Doğu-Batı yönünde uzanan 4 adet kanat/ blok ve bunları Güney-Kuzey yönünde birleştiren/bütünleştiren lineer elemandan oluşmaktadır. Kanatlar ağırlıklı olarak laboratuvar kullanımına ayrılmış, kanat aralarındaki birleştirici lineer mekanlar ise ofis, toplantı vb. kullanımları için öngörülmüştür. Çalışma mekanlarının tümü, doğa ve yeşil ile bütünleşmiş olarak tasarlanmıştır. Her laboratuvar ve ofis direkt olarak bahçeye bakmaktadır. Doğal aydınlanmanın maksimizasyonu, hem çalışma mekanının kalitesi, hem de ekonomik açıdan olumludur.

Binanın karayoluna bakan cephesinde yer alan cam bahçe hem YTM’nin vitrini hem de dinamizmi ve sinerjisini paylaştığı mekansal zenginliğidir. Bu özellikli mekanda, iklimsel koşullar tamamen doğal yollar ile sağlanmaktadır. Çatısı ise güneş enerji panelleri kullanılarak binanın enerji ihtiyacını karşılamaya uygundur. Bu mekan, günün her saatinde ve yılın her ayında kullanılabilecek niteliktedir. Doğal bitkisel toprağa oturan cam bahçe, bağımsız strüktürler halinde konferans salonu, kafeterya, kütüphane, vb. kullanımlar içermektedir. Bu dev obje-mekanlar, hem gündüz, hem de gece özel aydınlatması ile de, “landmark” olarak algılanacaktır. Bina, bütünü ile “large scale landscaped” bir fon üzerinde yer almaktadır. Bu da yapının hızlı trafik akışı olan karayolundan algılanmasını kolaylaştırmaktadır.

Künye
Proje Yeri: Isparta
Proje Tipi: Ar-Ge Binası
Proje Tipi Grubu: Eğitim, Ticari
İşveren: SDU Bilimsel Araştırma Proje Koordinasyon Birimi
Statik Projesi: Dilaver Dumanoğlu, Dmanoğlu Mühendislik
Mekanik Projesi: Melih Özöner, YMT Mühendislik
Elektrik Projesi: Kemal Güravşar, Promete Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2011
Proje Bitiş Yılı: 2011
İnşaat Başlangıç Yılı: 2011
Arsa Alanı: 12.500 m2
Toplam İnşaat Alanı: 12:000 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Semra Teber Yener