Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Balçova Tesco Kipa AVM ve Sinema Kompleksi

Tesco Kipa Balçova Alışveriş Merkezi, İzmir, Balçova'da, çeşme Otoyolu ve Mithatpaşa Caddesi arasında 42,700 m²'lik bir parsel üzerinde yer almakta. Yapının toplam inşaat alanı, yeraltı otopark katları ve servis alanları ile birlikte yaklaşık 80,000 m².

Yapının esas olarak hipermarket ve annexlerinden oluşan birinci etabının yapımı 2001 yılında tamamlanmış. Mağazalar, sinemalar ve "foodcourt"tan oluşan yaklaşık 20000 m²'lik alışveriş merkezi bölümünün yapımı ise 2007 yılında tamamlanmış.

Mevcut yapının, ileride büyüme ve genişleme öngörülerek tasarlanmış olması, yeni bölümün yapımı devam ederken mevcut binanın hizmet vermesini olanaklı kılmış. Ayrıca, her iki yapının ortak otopark ve bazı servisleri paylaşması, yaya ve araç dolaşım sistemlerinin de tek bir system olarak bütünleşmesi, tasarım sırasında dikkate alınmış konular.

çevresindeki karmaşık ve yoğun yaya ve araç trafiği yapının biçimlenmesindeki en belirleyici etmenlerden biri. Alışveriş merkezine olan yoğun araç trafiği, tasarımda araç dolaşımını en az yaya dolaşımı kadar etken kılmış.

İmar planının getirdiği bazı zorunluluklar, arazinin alışveriş faaliyeti için en uygun olan zemin kat kullanımını sınırlı hale getirmiş. Bina, batı cephesinde büyük bir açık alan bırakarak, arazinin yaklaşık olarak 1/3 lük bir kısmına oturtulmuş. Bu durum, gün ışığı ve açık alan kavramını yeniden yorumlamayı bir tasarım konusu olarak öne çıkartmış.

Binanın batıdaki ana giriş rampalarının sınırladığı 'batık bahçe', binanın içine yerleştirilmiş bir doğa parçası olarak düşünülebilir. çevrenin trafik gürültü ve kirliliğinden korunaklı bu 'doğal adacık' binanın dışarıdan algılanmayan sürpriz mekanlarından birisi.

Batık bahçenin üstünde 'asılı' 550 kişilik bir salonu barındıran metal kitle, bahçenin doğallığı ile zıtlık oluşturmakta, bir yandan bina girişini vurgulamakta, aynı zamanda da bahçe için sundurma görevi görmekte.

Yapının neredeyse bir kentsel ada büyüklüğündeki kitlesi, hipermarketin hemen önünden geçen bir sokak ile bölünmüş. Bu sokak, market ve mall bölümlerinin de sınırını oluşturmaktadır. çevredeki diğer gerçek sokakların boyutlarında olan bu üzeri kapalı 'yapay sokak', caddenin karşı tarafında, kentin doğal dokusu içinde devam eden sokağın denize doğru uzantısı gibi.

Harita
Künye
Proje Yeri: İzmir
Proje Tipi: Alışveriş Merkezi
İşveren: Tesco Kipa AŞ
Proje Başlangıç Yılı: 2005
Proje Bitiş Yılı: 2006
İnşaat Başlangıç Yılı: 2006
İnşaat Bitiş Yılı: 2007
Arsa Alanı: 42.687 m²
Toplam İnşaat Alanı: 80.644 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Semra Teber Yener