Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

BURSAGAZ Yönetim Binası

Bursagaz AŞ tarafından açılan davetli yarışmada 1. Ödül alan, Tektonika Mimarlık tarafından tasarlanan BURSAGAZ Yönetim Binası projesi, Bursa kenti ana büyüme akslarından Mudanya Yolu üzerinde, yaklaşık 2.500 m2’lik bir parsel üzerinde bulunuyor.

13.000 m2 inşaat alanı içeren ofis binasının, hem Bursagaz AŞ’nin genel olarak, şirketin kimliğini yansıtan bir ofis binası, hem de halka açık hizmetlerin verildiği bir kamu binası olarak ele alınması amaçlanmıştır.

Arsanın küçüklüğü, arazinin düşey boyutta ele alınıp, zemin altının da ana mekansal kurgunun doğal bir parçası olarak tasarlanmasını zorunlu kılmıştır. Arazinin iki ucu arasındaki önemli kot farkı, Otopark/ Servis girişleri ile ana girişi ayırmak için kullanılmıştır. Projede ikili zemin kullanımı önerilmektedir. Bina, arsanın kenarlarına dayanarak, ortada boşluk bırakacak şekilde biçimlenmiştir. -1. katta bulunan bu orta boşluk/bahçe, en alt ve en üst katlar arasında birleştirici bir ışık ve açık hava kaynağıdır. Çatıdaki teras bahçe ile bütünleşen bu iç bahçe yeşilin yoğun kullanımı ile yapı içinde doğal bir mikro-çevre yaratmaktadır. Önerilen proje, çevre değerleri yüksek, doğa dostu bir yapıdır. Dış cidarlarda, ikili cam yüzey arasında kalan kalın hava katmanı, etkin bir ısı ve ses yalıtımı malzemesi olarak kullanılmıştır. Yoğun kullanılan bir şehirlerarası yol üzerinde olması, ses yalıtımının önemini artırmıştır. Dış cephede kullanılan kendini temizleyen cam, binayı koruyucu bir zar gibi kaplamaktadır. Yapının ana özelliği olan şeffaflık, doğal aydınlanma, algısal bütünlük, kullanım kolaylığı, vb. açısından önemlidir. Bina yeşil, şeffaf, kolay algılanır, kolay kullanılır, enerji değerleri yüksek, esnek kullanıma uygun, simgesel değerlere sahip bir yapı olarak tasarlanmıştır. Cam, ahşap, çelik gibi yapısal malzemeler, bitkisel toprak, bitkiler, doğal taş, vb. malzemeler ile tamamlanmıştır.

Künye
Proje Yeri: Bağlarbaşı, Bursa
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Bursagaz AŞ
Ana Yüklenici: GAP İnşaat
Statik Projesi: Danyel Kubin, Prota Mühendislik
Mekanik Projesi: Melih Özöner, YMT Mühendislik
Elektrik Projesi: Kemal Güravşar, Promete Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2008
Proje Bitiş Yılı: 2008
Arsa Alanı: 2.500 m²
Toplam İnşaat Alanı: 13.000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Semra Teber Yener

Ferhan Teber