Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Kemerburgaz'da Bir Ev

Yapı ağaçlık bir alanın içinde yer almakta. Projeyi yoğun ağaç doku içindeki boş alanları dolduracak şekilde ağaçları kesmeden yerleştirilmiş.

Bu amaçla plana etki eden fonksiyonlar farklı kütlelere paylaştırılmış. Bu kütlesel parçalanma "yapı"yı daha küçük hissettirmekte ve arsaya mütevazice oturmasını sağlamakta. Bu kütlesel yayılma arsanın bir kenarında misafir evi kütlesi ile sonlanmakta.

Ana yapı üç kütlenin birlikteliğinden oluşur. Misafir evi yapıya 50 metre uzaklıktaki boş alanda kurgulanmış. Çakan Evi'ndeki kesitteki parçalanmanın yerine bu projede planda parçalanmanın etkileri üzerinde durulmuş. Yoğun ağaç doku içinde yapıyı yükseltmeden, topoğrafya ve doğa ile uyumlu bir plan organizasyonu amaçlanmış. Ortadaki kütle yaşam alanını, girişe gore soldaki kütle yatma alanını, girişe göre sağdaki kütle ise yemek ile ilgili fonkisyonları barındırmakta. Kütlelerin parçalanma etkileri ise cephenin dolu dokusu merdiven geçişi ve koridor geçişlerindeki cam-şeffaf bağlantı yapıları ile sağlanmakta.

Bu ev dış mekanı mümkün olduğunca içeriye almak üzere kurgulanmış. Büyük cam yüzeyler, çatı ile birleşme noktalarındaki bant pencereler iç mekanda çatı arası etkisini ortadan kaldırmakta. Evin içinden bakıldığında evin sınırlarını ağaçlar oluşturmakta.

Yapı çatı kesit kullanımı ve detay çözümleri ile farklılaşmakta. Saçaklardaki farklı kesitlerin oluşturduğu kesit kalınlıkları dışarıdan hiç hissedilmemekte. Saçak uçları ince bir profil ile sonlanmakta. Yapı cephesini oluşturan doğramalar ise köşe noktarında profilsiz birleşmekte ve yapı sınırlarını ortadan kaldırmakta.

Harita
Künye
Proje Yeri: Kemerburgaz, İstanbul
Proje Tipi: Tek Ev / Villa
İşveren: Deniz - Turgay Huysal
Proje Başlangıç Yılı: 2004
Proje Bitiş Yılı: 2005
İnşaat Başlangıç Yılı: 2005
İnşaat Bitiş Yılı: 2007
Arsa Alanı: 5.600 m²
Toplam İnşaat Alanı: 520 m²

Pin It
Mimar

Durmuş Dilekci

Emir Uras
Yardımcı Mimar(lar)
Ayça Kadıoğlu
Sinan Paker