Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Muş Havalimanı

Özellikle yılın belli dönemlerinde artan yolcu ihtiyaçlarını karşılamakta yetersiz kalmaya başlayan mevcut terminal binası yerine DHMİ tarafından inşa ettirilmesi planlanan yeni terminal binası, toplam 11.400m2 inşaat alanına sahiptir.

Esas olarak iç hatlar terminali işlevi görecek olan binanın, özellikle hac dönemlerinde dış hatlar terminali olarak da işletilebilecek şekilde planlanması istenmiştir.

Zemin kat, tüm yolcu hareketlerini toplayacak, kolay ulaşılır ve yolcu alanları bina içinde bütün olarak algılanır şekilde planlanmıştır. Yolcu alanlarının birbirine akması ve tek bir büyük hol olarak algılanması sağlanmaya çalışılmıştır. Bu büyük hol; bir ucunda VIP salonuyla, diğer ucunda ise bir iç avluya bakan geniş cam yüzeyle sınırlandırılmaktadır.

Yolcu bekleme salonu gerektiğinde iç hat-dış hat bekleme salonu olarak bölünebilirken; bagaj alım salonu da gerektiğinde dış hat uçuşlarına hizmet verebilecek şekilde düzenlenmiştir.

Dar ve uzun bir bant olarak planlanan birinci katta ise ofisler yer almaktadır. Ortada bir koridor üzerinde planlanan ofislerin bir kanadı doğrudan aprona cephe verirken, diğer kanattaki ofisler ise yolcu alanlarına bakmaktadır.

Terminal binalarında, kütleyle ilgili en kritik konunun çatı formu olduğunu söylemek çok da yanlış olmaz. Genel eğilimin, duvar ya da cam yüzeylerin üzerine oturtulmuş çatı örtüsü planlamak olduğunu söyleyebiliriz. Bu projede, bu konu olabildiğince sade bir şekilde ele alınmış; sert kış koşullarını da dikkate alarak geleneksel eğimli çatıdan yola çıkılmıştır. Çatıda kullanılan kenetli alüminyum kaplamanın, eğik yüzeyler olarak planlanan dış duvarlarda da kullanılmasıyla çatının ‘yere akması’ sağlanmıştır. Tüm köşelerin yay formunda dönülmesiyle birlikte de, bütün işlevleri sarmalayan tek bir örtü düşüncesi desteklenmiştir. Binayı saran bu örtü ile yer düzlemi arasında, yer düzlemine dik ve cepheden geri çekilmiş geniş cam yüzeyler planlanmış, bu sayede binanın kontrollü bir güneş ışığı alması hedeflenmiştir.

İlk eskiz aşamasından detayların oluşturulmasına kadar tüm proje süreci boyunca; yeni terminal binasının hem sade, çevreci, kolay ulaşılabilir, işletme maliyetleri düşük; hem de özgün bir dile sahip olması amaçlanmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Muş
Proje Tipi: Havalimanı
Proje Tipi Grubu: Ulaşım
İşveren: Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ)
Ana Yüklenici: Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ)
Peyzaj Mimarlığı: Eylül Peyzaj
Statik Projesi: Tuncel Mühendislik
Mekanik Projesi: Moskay Mühendislik
Elektrik Projesi: HB Teknik Elektrik Mühendislik
Altyapı Projesi: Sigal Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2014
İnşaat Başlangıç Yılı: 2017
Arsa Alanı: 156,300 m²
Toplam İnşaat Alanı: 11,400 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ali Evrenay Özveren

Dicle Demircioğlu

Pınar İlki Emekçi

Koray Özveren

Okan Akben

Damla Turan

Cem Uzman