Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Palladium Antakya AVM İç Mekan Tasarımı

Uzun ve doğal gün ışığı alan galeri mekanları etrafında kurgulanmış Palladium Antakya AVM'nin iç mekan tasarımında fonksiyon alanlarına göre farklı atmosferler yaratmak MDArch için temel prensip oldu.

En üst katta yer alan food-court bölümünde geleneksel Antakya evlerinin cumbalarından esinlenerek abartılı boyutta ahşap payandalar tasarlanarak çok uzun ve yüksek olan bu mekanda ölçek bilinçli olarak küçültüldü. Kolonların büyük kısmı boyalı camla kaplanırken, alt kısımlarında ahşap malzeme kullanıldı. Tavanda kullanılan ahşap malzeme ile birlikte bu mekanın daha sıcak bir atmosfere sahip olması sağlandı.

Zeminde kullanılan doğal taş köprü geçişlerinde yerini daha esnek olan vinil malzemeye bıraktı. Kolonlarda kullanılan cam yüzeyler sayesinde yansımalar artırılarak ağır ve çok sayıda olan kolonların varlığı hafifletildi.

Normal katların tavanlarında gerektiğinde arkalarındaki teknik hacimlere erişimi de kolaylaştıran, barkod dokulu asma tavan panelleri tercih edilirken, yemek bölümünde bu paneller ahşap olarak düşünüldü.

Aydınlatma tasarımında katlar arasında ilişkiyi kuracak şekilde merdiven çıkışlarında akrilikten mamul aynı armatür tasarımı tavanlarda devam ederken, galeri alınlarında rastgele yıldızlar gibi serpilmiş aplikler kullanıldı. Yemek bölümündeki ahşap alında ise hızı temsilen yatayda değişken aralıklara yerleştirilmiş uzun çubuk armatürler tercih edildi. Ara katlarda ise benzer çubuk armatürler kimi yerde mikado çubukları gibi rastgele bir düzende tavanda uygulanırken, kimi yerde ise en üst kattaki ahşap payandaları izdüşümleri yansıtılarak kullanıldı.

İç mekanda beyaz ve açık renklerin seçilme nedeni ise ahşap dokuları öne çıkartmak ve Antakya'nın dış ortamındaki sarı ve kuru ortamı ile tezat oluşturacak ferahlatıcı bir atmosfer yaratmak oldu.

Harita
Künye
Proje Yeri: Antakya
Proje Tipi: Alışveriş Merkezi
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Nida İnşaat, Tahincioğlu Holding
Proje Başlangıç Yılı: 2010,
İnşaat Başlangıç Yılı: 2010
İnşaat Bitiş Yılı: 2012
Toplam İnşaat Alanı: 105,000 m2

Pin It
Mimar

Görkem Volkan