Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Konyada Alışveriş Merkezi ve Ofis 96

T ConcepT tarafından tasarlanan ve ASOS Mimarlık tarafından uygulama projeleri hazırlanan karma kullanım proje, Konya Selçuklu'da bulunuyor.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Alışveriş Merkezinde, projenin ana çıkış noktası Çatalhöyük’teki yerleşimin parçalı ancak birbiri ile bağlantılı farklı yükseklik ve hacimdeki kütlelerin birbiri ile ilişkisidir.

Projenin ana aksında bulunan alle, hem farklı kütleleri birbirine bağlar hem de kullanıcıları yöresel iklim koşullarından korumayı amaçlar. Bu alle aynı zamanda canlı bir sokak etkisi yaratır. Yüksek kolonlar üzerinde konumlanan saçak, alışveriş merkezine anıtsal bir giriş sağlar. Yatayda gelişen projenin cephelerindeki dikey yarıklar bu anıtsallığa katkıda bulunur. Etkiyi arttırmak üzere cephelerde doğal taş, beton ve cam kullanılmıştır.

62.500 m2 kiralanabilir alana sahip Alışveriş Merkezi, perakende dünyası için yıllardır dikkat çeken Konya’nın en çeşitli kiracı profiline ve en yüksek kiralanabilir alanına sahip alışveriş merkezidir.

Ofis bloğu, AVM yapısının kuzey ucunda, cadde perspektifinden tüm kompleksin şehir ölçeğinde fark edilmesini sağlayan bir konumdadır. AVM güney giriş kanopisi ile beraber, en fark edilir yapı olarak öne çıkmaktadır.

Dar parçalı cephesi AVM cadde cephesinin de ana malzemesi olan prekast panellerden oluşmaktadır. Bu tasarım ile AVM cephesinin geniş cam ve prekast yüzeylerine karşı bilinçli bir tezat ortaya koymaktadır.

Yaklaşık 11.000 m2 inşaat alanına sahip yapı Konya’nın ihtiyacı olan en yüksek nitelikli A sınıfı ofis olarak tasarlanmıştır.

Ruhsat süreci 2016 yılı ortasında tamamlanan ve inşaatı hızla devam ediyor.

Konsept projeleri Hollanda Amsterdam Merkezli ‘TconcepT’ tarafından hazırlandı. Tüm koordinasyon ve yerel projelendirme organizasyonu ise ‘ASOS Mimarlık ve Tasarım Yönetimi’ tarafından ele alınıyor. Ruhsat projeleri Naturel Mimarlık ve ASOS Mimarlık ortaklığında hazırlandı.

ASOS ve TconcepT ekipleri sektörde Forum projelerinde kazandıkları deneyimi bu projeye, günümüzün ticari şartlarında perakende sektöründeki hassas dengeleri gözeterek yansıtmakta. Her iki grup da yakın zamanda İstanbul’da hizmete açılmış Alışveriş Merkezi projelerinde görev aldılar (ASOS- Moderneast AVM, TconcepT- Watergarden AVM).

ASOS tasarımın kompleks ve teknolojik gereklerini, mühendis ve danışman proje ortaklarından oluşan yaklaşık 30 kişiklik bir ekip ile yerine getiriyor.

Künye
Proje Yeri: Konya, Selçuklu
Proje Tipi: Alışveriş Merkezi, Ofis, Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Ticari, Konut
Mimari Proje Ekibi: Derya Erenler, Aktuğ Sivrioğlu, Alaa Zahwrawi, Damla Toker, Dilan Urun, Elif Elgun, Emel Topuz, Nergiz Sezer, Özkan Köse
İşveren: Büyükkaplan Gayrimenkul
Peyzaj Mimarlığı: ARATA Peyzaj
Proje Yöneticisi: Aktuğ Sivrioğlu
Konsept Tasarımı: TconcepT
Uygulama Projesi: ASOS Mimarlık ve Tasarım Yönetimi, Naturel Mimarlık
Aydınlatma Projesi: O2 Tasarım
Statik Projesi: Pro-net Mühendislik
Mekanik Projesi: Ersa Mühendislik
Elektrik Projesi: RT Proje
Altyapı Projesi: E-P Mühendislik
Yangın Güvenlik Danışmanı: Abdurrahman Kılıç, Etik Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2016
Proje Bitiş Yılı: 2017
İnşaat Başlangıç Yılı: 2017
Arsa Alanı: 73,000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 200,000 m²

Pin It
Mimar

Dies Verbung

Aktuğ Sivrioğlu

Wenli Wan