Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Sultangazi Park Konutları

UrbAr'ın tasarladığı konut sitesi, İstanbul'da Sultangazi ilçe merkezinde, Ahmet Yesevi Bulvarı üzerinde, Cebeci Şehir Parkı’na bakan parsel üzerinde uygulanacak.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Yapıda toplam 43 adet farklı büyüklüklerde konut birimi bir iç avlu çeperinde, bitişik üç blokta planlanmıştır.

Bulvar cephesinde Cebeci Şehir Parkı’na yönelen yapı, yan ve arka cephelerinde de yapı adası ölçeğinde ufak ölçekli park alanlarına bakmaktadır. Dolayısıyla üç cephesinde planlı yeşil alanlara yönelmiş olan yapıda konut birimlerinin salon ve mutfakları park manzarasına yönlendirilerek parsel çeperini tanımlamıştır. Parselin merkezinde oluşturulan bir iç avluya da yatak odaları yönlendirilmiştir. Blok girişlerinin de konumlandığı bu iç avlu sadece ev sahiplerinin kullanacağı daha sakin bir dış mekan olarak tasarlanmıştır ve güney yönünde açık olduğu için direkt ve cephelerden dolaylı olarak yansıyan güneş ışığı ile gün boyunca aydınlık olacaktır.

Mimari program, zemin kat ticaret işlevi ve üst katlar ise konutlardan oluşmaktadır. Bodrum katta kapalı otopark planlanmıştır. Konutlar ilk üç katta 2+1, dördüncü katta 3+1, beşinci katta ise farklı büyüklüklerde dubleks konutlar ile tasarlanmıştır. Konutların kat planlarındaki farklılıkları ve farklı birimlerin cephedeki ifadeleri birinci kattan çatı katına kadar kütlede tasarlanan geri çekilmelerle sağlanmış, üst katlarda kütle etkisi azaltılarak dinamik bir etki aranmıştır. Dış cephe bitişinde katlarda tasarlanan geri çekilmelerin oluşturduğu farklı cephe katmanları dış cephe kaplamasının farklı renk ve malzemeleri ile tamamlanmış, dış cephede kentsel kolaj etkisi aranmıştır. Konutlar geniş teraslarla park manzarasına yönlendirilmiştir.

Künye
Proje Yeri: Sultangazi, İstanbul
Proje Tipi: Konut Sitesi / Grubu
Proje Tipi Grubu: Konut
İşveren: Sultangazi Belediyesi
Proje Başlangıç Yılı: 2016
Arsa Alanı: 1,515 m2
Toplam İnşaat Alanı: 9,158 m2

Pin It
Mimar

Ali Kural