Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Mehmetçik Park Meydanı ve Vakıf Han Çevresi Yayalaştırma Kentsel Tasarım Projesi

UrbAr Kentleşme ve Mimarlık Ofisi tarafından hazırlanan “Çeşme Kent Merkezi Yayalaştırma Kentsel Tasarım Projesi” çerçevesinde geliştirilen ve uygulanan meydan ve yayalaştırma projesi 2017 yılında tamamlandı.

Ali Kural, projeyi anlatıyor:

Projenin amacı şehir merkezinin kuzeydoğusuna müdahale öncesi ana alışveriş caddesiyle sınırlı yaya bölgesinin genişletilerek, yayalar için günlük işlerini yapacakları daha geniş bir alan kazanımı ve ziyaretçilerin de şehir merkezinde kaliteli zaman geçirmelerini sağlamaktır.

Kentsel alanda araç ve yaya farklılaşmasının ortadan kaldırılması ve ortak meydan ve sokaklar ağı olarak ortak bir kentsel açık alan yaratılması, müdahalenin asıl fikriydi. Müdahalenin odağı, Çeşme şehir merkezine bir karşılama meydanı olan Mehmetçik Parkı'nın yeniden tasarlanmasıydı. Bu amaçla, yıllar içinde bozulan alanın yüzey döşeme yenilenmesi, Meydanın yeniden tasarımı, serbest yaya hareketi ve evrensel erişim için tüm seviye farklılıklarının ortadan kaldırılmasının yanı sıra yağışlar sırasında taşkın sorunlarını önlemek için yeni bir drenaj sistemi uygulandı. Mevcut ağaçların korunması ve gölge sağlamak için yeni ağaçlar dikilmesi, mağazaların ve kafelerin yararlanacağı kamusal alanların sınırlarını belirlemek ve nihayet sokak çevresinin kalitesini yükseltme, mevcut bina sahiplerini bina ve mağaza cephelerini ve iyileştirmeye teşvik etmek müdahalenin diğer amaçlarıydı.

Mehmetçik Park Meydanı, tasarımın ipuçlarını arazinin kendisinden almaktadır. Mehmetçik Park Meydanı karmaşık bir topoğrafyaya ve kot ilişkilerine sahiptir. Meydanın yüzeyinin üçgenlenmesi ve çeperdeki binaların teraslarıyla seviyelerin sürekliliğini sağlamak için üç boyutlu bir çerçeve sağlamıştır. Sanatçı Ferruh Başağa (1914-2010) bir gravürlemesi, üçgenli yüzeyi ve Meydandaki geometrik kaldırım desenini çözmek için ilham kaynağı oldu. Değişken yüzey kalitesine sahip farklı taş malzeme ile işlenen zemin kaplamanın farklı alanları ışığı çeşitli koşullarda yansıtması ve böylece sanatçının gravürüne doğrudan atıfta bulunarak canlı bir genel yüzey etkisi oluşturması ve ayrıca geometriyle farklı deneyler yapması, ışıkla etkileşime girdiğinde renk tonları çeşitlenmesi amaçlanmıştır.

Kentsel Tasarım Projesinin uygulanması yaya bölgesinin İnkılap Caddesinden başlayarak şehir merkezinin kuzeydoğu yönünde geniş bir alana yayılmasında başarılı oldu. Kentsel açık alanların döşeme yüzeylerinin yenilenmesi ile, araç trafiğinin yaya kaldırımı ayrımı ortadan kaldırıldı ve daha kesintisiz bir kamusal alan düzlemi oluşturuldu. Araçlar ve yayalar için uygulanmaya başlanan "paylaşılan alan" kavramı yaz aylarında olduğu gibi kış aylarında da çok iyi çalışıyor. Yaz aylarında araç trafiğinin, gün boyunca sabah 04:00 ile 11:00 arasında şehir merkezine girmesi yasaklanmıştır. Kış aylarında ise turizm ve ziyaretçiler sık ​​görülmez ve şehir hafta içi alan hem araç hem de yayalara açık olmasına karşın kalabalık değildir.

Harita
Künye
Proje Yeri: Çeşme, İzmir
Proje Tipi: Kentsel Tasarım
Proje Tipi Grubu: Kentsel Tasarım
İşveren: Çeşme Belediyesi
Ana Yüklenici: Sükay İnşaat
Fotoğraf: Ali Kural, Foto Çeşme
Proje Başlangıç Yılı: 2014
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Arsa Alanı: 38,000 m²

Pin It
Mimar

Ali Kural