Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Kadıköy Gençlik Merkezi

Kadıköy İlçesi Merdivenköy Mahallesi'nde inşa edilen Kadıköy Gençlik Merkezi, aynı binada iki farklı programa ev sahipliği yapıyor: lisans öğrencileri yurdu ve kamuya açık kapalı yüzme havuzu kompleksi.

UrbAr, projeyi anlatıyor:

Yapı parseli eğimlidir ve uzun kenarında 6 metre kot farkı bulunmaktadır. Söz konusu kot farkı gençlik merkezi binasının iki farklı programını parsele yerleştirmekte kullanılmıştır. -4,50 metre kotunda yüzme havuzu kompleksi girişi bulunur ve binanın iki bodrum katını kaplar. +0,00 metre kotunda ise yurt binası girişi yer almaktadır. Yurt kompleksi zemin kat ve aynı binanın zemin üstündeki beş katını kaplar.

Yurt odaları binanın manzaraya açılan ön cephesinde, oluşturulan avlu etrafında konumlandırılmış, bu şekilde yurt odalarında gürültü ve görüntü kirliliğinden korunmuştur. Aynı avlunun altında yarı olimpik boyutta yüzme havuzu yer almaktadır. Kız ve erkek öğrenci odaları aynı binada farklı bloklarda, giriş ve resepsiyonları ortak konumlandırılmıştır. Binanın zemin katı ortak işlevler için kullanılmaktadır; kafeterya ve 100 kişi kapasiteli çok amaçlı salon, çalışma odası, seminer odası ile birlikte bekleme alanı ve danışmanın yanı sıra idari ofisler de bulunmaktadır.

Bir kişi veya üç kişilik birimler olarak planlanan yurt odaları zemin üstündeki beş katta konumlandırılmıştır. Odalarda duş, giysi dolapları, kütüphane ve çalışma yeri planlanmıştır. Üç kişilik odalar iç mekanı genişletmek ve dış cephede dinamik bir etki sağlamanın yanı sıra avluya ölçek vermek amacıyla çıkmalar ile tasarlanmıştır. Birinci katta, engelli öğrenci odaları yer almaktadır. Her katta bir mutfak ve yemek odasının ile dinlenme alanları tasarlanmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Kadıköy
Proje Tipi: Yurt / Konukevi, Kapalı Yüzme Havuzu
İşveren: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Peyzaj Mimarlığı: B. Deniz Çalış, Hande Aydıngün, Münevver Şallıoğlu
Statik Projesi: Ural Mühendislik
Mekanik Projesi: Okutan Mühendislik
Elektrik Projesi: Promer Mühendislik
Fotoğraf: Ali Kural
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2014
İnşaat Başlangıç Yılı: 2014
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Arsa Alanı: 2,876 m²
Toplam İnşaat Alanı: 8,713 m²

Pin It
Mimar

Ali Kural