Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

İSMEK Dikilitaş Binası

Karma işlevli yapı Beşiktaş ilçesi, Dikilitaş Mahallesi'nde eğimli bir yamaçta bulunan yoğun bir kent içi parseli üzerinde konumlanmaktadır.

Yapı arsası üçgen şeklindedir ve en uç köşeleri arasındaki on metreden fazla kot farkı bulunmaktadır. Parsel, arazi ve mimari programın zorlayıcı özellikleri, yapısal planlama ve arazi verilerinin akılcı kullanımı ile çözümlenmiş, gerçek anlamda kentsel karma kullanımlı bir yapı, düzensizlik içinde düzen elde edilmiştir.

Mimari program aynı parsel üzerinde İSMEK derslik ve atölyelerinin bulunacağı eğitim yapısı, mutfak sanatları okulu ve kafeteryası ile ziyaretçi ve eğitmenler için konaklama birimleri, sergi ve toplantı salonu, konferans merkezi işlevlerinin yanı sıra kapalı yeraltı garajını içermektedir. Programın karmaşıklığı ve parselin düzensiz şekline yanıt olarak, mimari plan parselin uzun kenarına paralel yerleştirilen bloklar ile çözümlenmiştir. Bloklar planda farklı programları içerirken mimari kesitte farklı kotlardan yapıya giriş sağlayarak, farklı programların gerektiğinde birbirinden bağımsız, gerektiğinde iç dolaşım kullanılarak birbiriyle ilişkili kullanımına olanak sağlamaktadır.

Sonuç olarak İSMEK eğitim programları seminer ve sergi programları ile eş zamanlı olarak yapılabilir. Konferans merkezi bağımsız programlanabilir, ve tüm misafirler mutfak sanatları okulu tarafından hizmet verilen kafeteryada yemek keyfini yaşarken aynı bina ziyaretçiler ve eğitmenler için bir misafirhanenin konforunu sunabilir.

Künye
Proje Yeri: Beşiktaş, İstanbul
Proje Tipi: Diğer Eğitim Yapıları, Yurt / Konukevi, Sergi Mekanı / Galeri
Proje Tipi Grubu: Kamu
İşveren: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Statik Projesi: Konkan Mühendislik
Mekanik Projesi: Promek Mühendislik
Elektrik Projesi: Özer Mühendislik
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2014
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
Arsa Alanı: 2,262 m²
Toplam İnşaat Alanı: 11,613 m²

Pin It
Mimar

Ali Kural