İlgili Projeler

İTÜ Mezunları Öğrenci Yurdu

Mimarlar projeyi anlatıyor:

Üniversite, eğitim ve araştırma olanakları kadar, sunduğu sosyal ortam ve yaşam çevrelerinin niteliği ile gelişir" düşüncesi, projedeki yaklaşım için belirleyicidir.

İTÜ mezunları öğrenci yurdu, İTÜ mezunlar konseyi tarafından yürütülen bir bağış programı çerçevesinde inşa edilmiştir. İTÜ Ayazağa yerleşkesi içinde, gölet yurtları ile gemi inşaat fakültesi arasında konumlanmaktadır. Sınırlı kaynaklarla mümkün olduğunca çok sayıda öğrenciye konaklama imkanı sağlanırken, aynı zamanda öğrenciler için belli konfor koşulları ve mekansal nitelikler hedeflenmiştir. Buna bağlı olarak tasarımda, ekonomik girdilerle, mekânsal niteliklerin denge ve optimizasyonu ön plana çıkmıştır.

Öğrencilere bireysel veya sosyal yönde ihtiyaç duyacakları alternatif mekansal ortamları sunmaya yönelik olarak, kişisel kullanım alanından ortak mahallere doğru gelişen bir mekansal kurgu oluşturulmuştur. Yurt, her birinde iki kişilik iki yatak odası ve bu odalara hizmet eden günlük oturma ve yeme içme mekanları yer alan, dört kişilik konutlardan oluşmaktadır. Ayrıca katlarda yer alan, daha çok kişinin bir araya gelebileceği günlük oturma mekanları, çalışma, dinlenme, toplanma, eğlenme gibi farklı kullanım amaçları için alternatif sunmaktadır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Sarıyer, İstanbul
Proje Tipi: Yurt / Konukevi
Proje Tipi Grubu: Konaklama
İşveren: İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Rektörlüğü, İTÜ Mezunlar Konseyi
Danışman: Oğuz Cem Çelik
Ana Yüklenici: Deha İnşaat
Proje Yöneticisi: İTÜ Yapı İşleri Daire Başkanlığı
Statik Projesi: Özcihan & Akgül Mühendislik
Mekanik Projesi: Tanrıöver Mühendislik
Elektrik Projesi: Cedetaş Mühendislik
Fotoğraf: Ömer Kanıpak, Yercekim Mimari Fotograf
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2012
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
Arsa Alanı: 1,500 m2
Toplam İnşaat Alanı: 2,550 m²

Pin It
Mimar

Hüseyin Kahvecioğlu

Nurbin Paker

Melis Nur İhtiyar Varol