İlgili Projeler

Teknopark İstanbul Kuzey Araç Giriş Kapısı ve Batı Yaya Giriş Kapısı

Nurbin Paker ve Hüseyin Kahvecioğlu, projeyi anlatıyor:

Teknopark İstanbul Yerleşkesinin, kullanım amaçlarına bağlı olarak çok farklı boyutlarda ve farklı donanımlar gerektiren kapıları için geliştirilen tasarımlar; bu farklılıklarıyla birlikte aynı kurumsal yapıyı temsil etme gibi ortak bir role sahiptirler.

Beyaz brüt betonun arkitektonik gücü her üç kapı için ortak bir mimari dil kurmanın aracı olurken, aynı zamanda sağlam, kararlı ve kalıcı niteliğiyle, klasikleşmiş olmasının yanında yenilikçi ve ileriye dönük olanı tekrar üretebilme potansiyeliyle, kurumsal kimliğin temsili için de anlamsal bağlar kurmaya imkan tanır. 

Kapıların ana gövdeleri -çatı yüzeylerine uygulanan sürme su yalıtım haricinde- hiçbir ilave kaplama ve katman içermeksizin yerinde dökme brüt beyaz betondan inşa edilmiş monolitik yapılardır. Kalıptan çıktığı hali ile kullanıma hazırdır.

Kuzey kapıda yer alan kapalı güvenlik – kontrol mekanı, malzemesi ve rengi ile kontrast oluşturularak, monolitik ana örtüden ayrıştırılmıştır. Bu farklı sistem aynı zamanda iç mekan için gereken ortam koşullarını da sağlamaktadır. Yaya ve araç girişlerine yönelik olan bu kapı yaklaşık 30 metre boyunda, 12 metre eninde bir örtüdür. Yatayda ve düşeyde birbirlerine göre açılı yüzeylerden oluşan biçimleniş, geniş açıklıktan kaynaklı büyük konstrüktif boyutlara karşın, algılanan ayrıtların olabildiğince narin olmasına imkan vermektedir.

Sadece yayalara hizmet verdiği için Kuzey Kapıya göre oldukça küçük olan Batı Yaya Kapısında ise aynı yaklaşım ve biçim dili farklı ölçekte sürdürülmektedir.

Künye
Proje Yeri: İstanbul, Pendik
Proje Tipi: Giriş Kapısı / Karşılama Ünitesi
Proje Tipi Grubu: Ulaşım
İşveren: Teknopark İstanbul AŞ, Ser-Taş
Danışman: Oğuz Cem Çelik
Peyzaj Mimarlığı: Ceypeyzaj
Statik Projesi: Özcihan Mühendislik
Mekanik Projesi: Tanrıöver Mühendislik
Elektrik Projesi: Cedetaş Mühendislik
Fotoğraf: Hatice Ersoy
Proje Başlangıç Yılı: 2018
Proje Bitiş Yılı: 2018
İnşaat Başlangıç Yılı: 2019
İnşaat Bitiş Yılı: 2020
Arsa Alanı: 2.050 m2
Toplam İnşaat Alanı: 355 m²

Pin It
Mimar

Nurbin Paker

Hüseyin Kahvecioğlu