Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Safi Meyhane

Model Meyhane Projesi, kökleri çok eskiye dayanan önemli bir kültür değerinin güncellenerek geleceğe taşınması, Türkiye'nin yeme-içme kültürünün daha iyi tanıtılması ve yeni nesile bu zengin geçmişin aktarılması amacıyla gerçekleştirildi.

Model Meyhane Projesi

TURAD öncülüğünde ve Yeni Rakı ana sponsorluğunda yürütülen projenin tasarım çözüm ortağı ise i-am' istanbul deneyim tasarım ofisi.

Çıkış Noktası

'i-am' in yürüttüğü araştırma ve analiz sürecinde, meyhanede paylaşılanın sadece rakı-meze ya da ortam olmadığı, keyifli dost muhabbetinin de önemli bir unsuru olmasından yola çıkılarak, "paylaşmak" teması yaratıldı. Bu doğrultuda tasarım stratejisi ve hakiki meyhane deneyimine hizmet edecek tutarlı bir kimlik ve mimari tasarım oluşturuldu.

Meyhane Kimlik ve Mekan Tasarımı

Meyhane modeli projesinde kimlik tasarımı ve mobilyadan meze dolabına kadar tüm mimari unsurlar 'paylaşmak' teması çerçevesinde ele alındı ve meyhanenin her köşesinde hissettirildi. Meyhanelerin ortak standartları benimserken bir yandan da kişiselleştirilebilmesi ve birbirinden ayrıştırılması 'i-am' ekibince titizlikle ele alındı; 'Paylaşmak' kavramını sembolize eden yuvarlak ve içiçe geçmiş halkaların oluşturduğu desen üzerinden farklı kimlikler kurgulanabilmesi gibi...

Modern meyhaneye ilk somut örnek olan 'Safi Meyhane'de görüleceği gibi, genç, dinamik ve şehirli hedef kitlenin yaşam tarzına uygun bir konsept yaratıldı. Modern meyhanede hızlı servis alınabilen rakı bar ve bistro masalar klasik meyhaneye yeni bir alışkanlık kazandırdı. Meze çeşitlerinden mekandaki diğer deneyimsel ögelere kadar tüm detaylar bunu desteklemekte...

Künye
Proje Yeri: Şişhane, Beyoğlu, İstanbul
Proje Tipi: Restoran / Kafe / Bar
İşveren: Mey İçki
İç Mekan Projesi: I-AM
Proje Yöneticisi: Merve Köklü
Aydınlatma Projesi: Yenigün Aydınlatma
Mekanik Projesi: Aritmetik Mühendislik
Elektrik Projesi: Kül Mühendislik
Fotoğraf: Savaş Önemli
Proje Başlangıç Yılı: Kasım 2011
Proje Bitiş Yılı: Şubat 2012
İnşaat Başlangıç Yılı: Şubat 2011
İnşaat Bitiş Yılı: Mart 2012
Toplam İnşaat Alanı: 170 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Emre Kuzlu

Ertuğrul Yurdakul

Meral Göktekin

Sinem Arık

Philipp Louven
Yardımcı Mimar(lar)
Kenan Gemici
Emir Arkayın
Merve Köklü