Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

FiL Books

Karaköy'de bulunan FiL Books, Halükar Mimarlık'ın Haziran 2015'te tamamladığı bir iç mekan projesi.

Ofis projesini anlatıyor:

"Tasarım ve uygulama süreci yaklaşık altı ay süren projede işverenin talebi, fotoğraf ve sanat kitapları ile birlikte kahve de satılabilen bir mekan olmasıydı.

Dört katlı ve toplam 80 m2 olan bu alanın işlev programında; kitap, kahve ve yiyecek satışı, mutfak, atölye, depo alanlarının yanı sıra kullanıcıların oturup çalışabilecekleri ve kahve içebilecekleri mekanların üretilmesi vardı. Bu tür küçük mekanlarda tasarım yapmanın en büyük zorluğu, her santimetrenin işlevleri karşılayacak şekilde düşünülmesi gerekliliğidir.

FiL Books'ta oluşturmak istediğimiz, küçük bir yerde olmanın korunaklı ve samimi duygusunu kaybetmeden konforlu ve aydınlık bir ortam üretebilmekti. Mekan kurgusunda, kitapların tek bir duvar boyunca galeri boşluğundan yükselip iyi bir şekilde sergilenebilmesi ve rahat bir bar kullanımı önemsediğimiz iki temel unsurdu. Bu kadar küçük bir alanda tüm işlevlerin çalışabilmesi için bazı eksiltmeler yapmak gerekti. İki katı bağlayan mevcut merdiveni korumak yerine binanın genel merdivenini dükkanın üst katına çıkış için kullanmak üzere planladık. Bunu yaparken akşam rezidans olarak kullanılacak üst katlar ile FiL Books kullanımlarını ayırmak gerekiyordu. Bu nedenle gündüzleri katlanıp neredeyse yok olan, akşamları mekan kapandıktan sonra ise mekanı yarı geçirgen bir şekilde ayıran makaslı demir kepenkler kullanıldı. Mekan açıkken de kapalıyken de mekansal süreklilik ve derinliğin hissedilebilmesi amaçlandı.

Mekanda en dikkat çeken ve belirleyici olan diğer unsur ise neredeyse tüm duvar ve mobilyalar boyunca devam eden FiL Books'un kurumsal rengindeki kalibre boru, filin borusu. Bu boru profil tüm mekanı dolaşarak aydınlatma armatürü, askılık, sedir kenarı, korkuluk, kitaplık merdiveni ya da bir koltuk olabiliyor. Konseptin en öne çıkan elemanı olan boru profillerin kalibre boru olmasını, dayanıklı ve temiz detaylarla birleşiyor olmasını çok önemsiyorduk. Çalıştığımız ekiplerin profesyonel yaklaşımları sayesinde tasarladığımız temizlikte bir iş üretebildik. FiL Books; tasarlarken ve uygularken çok keyif aldığımız bir yer oldu, tıpkı şimdi de kahve içerken, kitap seçerken olduğu gibi. Bunun en önemli paydaşları elbette işverenlerimiz."

Harita
Künye
Proje Yeri: Beyoğlu, İstanbul
Proje Tipi: Mağaza / Showroom, Restoran / Kafe / Bar
Proje Tipi Grubu: Ticari
Aydınlatma Projesi: Halükar Mimarlık
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Toplam İnşaat Alanı: 80 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Bilge Kalfa

Gamze İşcan

Erhan Sevinç