Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Moda Sahnesi

Moda Sahnesi’nde mimarların ve ortaklarının tasarım yaklaşımı; eksilterek çoğaltma, mekanlarda esnek işlev imkanı ve kullanıcısıyla şekillenen bir yer olması.

1969 yılında Moda’nın önemli bir kültür kurumu olarak kurulan Kafkas Sineması, bir süre sonra tiyatro olarak işletildi. 1984 yılından itibaren de Moda Sineması adıyla varlığını 2000’li yıllara kadar sürdürdü. Zamanla atıl hale gelen sinemayı, Moda Sahnesi adıyla yaşatmak isteyen 12 ortak, tiyatro salonu ve kültür merkezine dönüştürmek için yola çıktılar.  

İnşaatına Ocak 2013’te başlanan Moda Sahnesi 1830 m2’lik bir alana sahip. Büyük salon, sinema ve atölye gibi ana işlev mekanları haricinde kafe, fuaye ve teknik/servis alanları da bulunuyor . Mekanda göze çarpan mimari müdahalelerden biri; fuaye ile atölye arasındaki yekpare 3x3m cam yüzey olarak nitelendirilebilir. Bu transparan hem de opak olabilen yüzey; atölye, oda tiyatrosu ya da prova alanı olarak kullanılabilen mekanın, fuayeden izlenmesine olanak veriyor. İşverenin istediği şey ve de kurgu; aslında mekanın yaşayacağı süreçlerde “performans” / “oyun”ların, tanımlı mekanlar dışındaki noktalara da yayılıp sıçraması ve başka izleme/izlenme fikirlerine ihtimal tanıması.

Büyük salon, teleskopik tribün sayesinde 295 kişi kapasiteli koltuklu düzenekten, ayakta yaklaşık 750 izleyicili bir performans alanına dönüşebiliyor. Aynı mahalde bulunan sahnenin de ölçüleri değiştirilerek salonda esnek oyun düzenine katkıda bulunuyor.

Harita
Künye
Proje Yeri: Kadıköy, İstanbul
Proje Tipi: Tiyatro
Proje Tipi Grubu: Kültür
İşveren: Moda Sahnesi
Akustik Danışmanı: Michael Nielsen
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2013
Toplam İnşaat Alanı: 1.830 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Bilge Kalfa

Gamze İşcan