Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Passage Cafe

Şişli Süzer Plaza’daki bulunan ve Boytorun Architects tarafından tasarlanan Passage Cafe, hem Borusan Grubu ve Süzer Plaza çalışanları için bir sosyal alan, hem de showroom ziyaretçileri için bir mola noktası olarak tasarlandı.

Ofis, projeyi anlatıyor:

Proje kapsamında Süzer Plaza içinde, asansörlere çok yakın bir noktada ve yapının giriş katındaki showroom’larla iç içe konumlanan Passage Cafe’nin yanısıra, giriş kattaki ortak dolaşım alanlarını da tasarlandı. Yekpare bir biçimde uzanan koridorların tekdüzeliğini kırmak için asma tavana monte edilen lineer ışık hatları sayesinde, hem dolaşım aksları tanımlandı hem de ortak alanlara hareket katıldı. Etkili bir ışıklandırmayla dinamik bir hava kazanan ortak alandaki ışıklandırmanın çizgisel izleri Passage Cafe’nin iç mekan tasarımına da yansıtıldı.

Günışığı almayan bir alanda tasarlanan Passage Cafe’nin önemle ele alınan aydınlatma tasarımı, zeminde, tavanda ve duvarda devam eden ışık izleriyle birlikte direk ve en direk aydınlatma armatürleriyle çözüldü. Böylelikle ferah ve aydınlık bir iç mekan elde edildi. Lineer ve net çizgiler, zeminde halının içerisine gömülmüş metallerle, tavanda ahşap latalarla ve duvarda ise aydınlatma elemanlarıyla sürdürüldü. Kafe içerisindeki hakim lineerliğin kırıldığı ve mekana heyecan katan bar bölümünün daha yumuşak hatlar kurarak kullanıcıları çekmesini amaçlandı ve akrilikten üretilen amorf biçimli bar mekan içerisinde akışkan formuyla ayrıştırıldı.

Showroom alanlarından üzerinde şehir silueti kurgulanan film kaplama cam bir panel duvarla ayrıştırılan Passage Cafe’de,  ahşap bölücü duvar üzerindeki iddialı lineer ışıklandırma aynalı bir nişle tamamlanarak mekanın derinlik algısı artırıldı. Ahşap kullanımının yoğun olduğu 200 m2 alana sahip Passage Cafe’nin hareketli zemin kaplaması, ölçüsüne ve yerine göre özel olarak imal edildi. 

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Beyoğlu
Proje Tipi: Restoran / Kafe / Bar
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Borusan Holding
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2012
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2013
Toplam İnşaat Alanı: 200 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Semih Boytorun

İzzet Filizer

Ceyhun Uzun

Hande Şanlımeşhur