Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Bartın'da Ahşap Konak Restorasyonu ve Otele Dönüştürülmesi

Bartın nehrine yakın konumda, tescilli yapıların yoğunlaştığı bir noktada yer alan yapı, 1907'de Rukiye Hanım'ın Konağı olarak inşa edilmiş.

Boytorun Mimarlık projeyi anlatıyor:

Arkasındaki 1000 m2'lik bahçesi ile birlikte uzun süre Rukiye Hanım'ın ailesiyle yaşamını sürdürdüğü konak, aile büyüklerinin vefatıyla yakın tarihlerde boşaltılarak, kullanılmayan bir yapı haline gelmiş.
Konağın tüm tarihini ve anılarını kaldığı yerden devam ettirmek isteyen Rukiye Hanım'ın torunları, 2010 yılında otele dönüştürülmek üzere bir restorasyon çalışması başlatıyorlar.

Restorasyonda mekanlar için fonksiyon tanımlaması yaparken, geçmişteki dokusu göz önünde bulundurularak en az müdahale ile yaşatılmaya özen gösterilmiştir.
4 yıl süren onarım süreci, kentin ruhuna, konağın tarihi kimliğine, tipolojisine, yapısal izlerine sadık kalarak, günümüz konfor ve teknoloji bileşenleriyle biçimlendirilerek tamamlanmıştır.

6 odası ve Rukiye Hanım'ın adını taşıyan bahçesiyle yeniden yaşama tutunan konak, başta aile olmak üzere tüm yöre halkı için önem taşıyan kültürel bir miras olduğunu herkese yeniden hatırlatmıştır.

Harita
Künye
Proje Yeri: Bartın
Proje Tipi: Otel / Motel
Proje Tipi Grubu: Konaklama
İşveren: Yudum Boytorun, Sirel Timur
Ana Yüklenici: Boytorun Timur Gayrimenkul ve Geliştirme Turizm Yatırım
İç Mekan Projesi: Boytorun Mimarlık
Fotoğraf: Gökhan Keleş
Proje Başlangıç Yılı: 2010
Proje Bitiş Yılı: 2011
İnşaat Başlangıç Yılı: 2010
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
Arsa Alanı: 1,430 m²
Toplam İnşaat Alanı: 300 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Yudum Boytorun

Semih Boytorun

Başar Sevin

İzzet Filizer

Hande Şanlımeşhur

Erdem Adalı