İlgili Projeler

Cunda Despot Evi

1862 yılında inşa edilen ve 1980 yılından beri metruk olan Despot Evi, KHG Mimarlık tarafından restore edilerek otele dönüştürüldü.

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

Yunanistan’ın devlet olduğu gün Rum halkının sevinçten verdiği bağışlarla, Yunan egemenliği altındaki doğum yeri olan Cunda’ya gelen ‘Despot’ (din adamı), 1862 yılında Despot Evi olarak bilinen binayı inşa ettirmiştir. Despot’un ölümünden sonra Osmanlı Devleti Kiliseden Despot Evi’ni satın alarak Hükümet Binası olarak kullanmaya başlamıştır. 1921 Yılına kadar Despot Evi bu işlevini sürdürmüştür. 1921 yılından 1980 yılına kadar ise öksüzler yurdu ve ilkokul olarak kullanılmıştır. 1980 yılından sonra öksüzler yurdu yeni binasına taşınınca Despot Evi kullanılmamaya başlanmıştır. 1980 yılından itibaren, 2015 yılına kadar; depremler, yangınlar ve gizlice içeri girilerek yapılan yağmalamaların neticesinde bina metruk ve kullanılamaz hale gelmiştir.

Despot Evi metruk ve harap halinden çıkartılarak yeni organizasyon şemasıyla, tarihi yapının özgün dokusuna zarar vermeden bir tasarım ve uygulama işi kapsamında ‘korumanın ve tarihsel sürekliliğin’ bir parçası olarak dünyadaki yerini alması hedeflenmiştir. Muhdes ekler sökülmüş, otsu bitkiler temizlenmiştir. Duvardaki boya ve sıvaların tamamı raspa yöntemiyle temizlenmiştir. Ahşap döşemeler emprenye ahşap döşeme mertek ve aşıklarıyla tamamen yenilenmiştir. Geçirdiği yangın ve tahribatlar sonucu yok olan ahşap kat döşemeleri emprenye edilmiş ahşap kirişlerle yenilenerek döşemeler oluşturulmuştur. Omurgası ve basamakları kısmen yok olan ahşap merdiven aslına uygun şekilde yeniden yapılmıştır. Yapının temeli perdelerle desteklenerek güçlendirilmiş, mantolama yapılmıştır. Çatı konstrüksiyonu ve yapı elemanları tamamen yenilenmiştir. Yapının ilk iki katı sarımsak taşından üçüncü katı ise harman tuğlasından yapılmıştır. Pencere ve kapı söveleri, kat silmeleri, sarımsak taşları ve sütunlar raspa yöntemiyle temizlenmiştir. Deforme olan yapı elemanları aslına uygun şekilde yenilenmiştir. Tahrip olan ahşap kapı, pencere ve panjurlar aslına uygun olarak masif ahşaptan yeniden imal edilmiştir. Giriş ve deniz cephesindeki terasları taşıyan sütunlar dış etkenlere ve kötü hava koşullarına maruz kalarak deforme olmuştur. Bu sütunlar aslına uygun şekilde harman tuğlası kullanılarak yeniden yapılmıştır.

Yeni işlevin gerektirdiği ihtiyaçlar doğrultusunda, mekanik, elektrik, havalandırma, yangın ve sıhhi tesisata ait şaftlar, döşemeler arasında oluşturulan tesisat galerilerinde çözümlenmiştir. Tavanlarda bulunan detay ve işlemelerin sürekliliğini bozmamak adına odalarda bulunan ıslak hacimler çelik ve ahşap strüktürden oluşan bir sistemle imal edilmiştir. Yapının strüktürel sisteminin güçlendirilmesine yönelik uygulamalar bağlantı ve gergi çubuklarıyla desteklenerek yapılmıştır. Yapının özgünlüğüne ve fiziksel bütünlüğüne zarar vermeyen bir çalışma yapılması hedeflenmiştir. Bugüne kadar pek çok işleve ev sahipliği yapmış olan Despot Evi, restore edilerek otel fonksiyonuyla günümüze kazandırılmıştır. Mevcut ana bina ve ona hizmet eden Sarnıç yapısı özgün malzeme ve yapım tekniğine saygı duyularak yeniden işlevlendirilmiştir. Mevcut yapıları destekleyen restoran, spa-hamam ve ufuk havuzu gibi ilave fonksiyonlar da yapı kompleksi içinde düşünülmüştür. Kullanıcıların kolayca hizmetlerden faydalanabilmesi adına, fonksiyonların birbirleriyle bağlantılarının güçlü tutulduğu bir tasarım hedeflenmiştir. Ek olarak yapılan restoran yapısının tasarımında bölgenin özgün malzemelerine de yer verilerek otel yapısı ve çevre dokusuyla entegre olmasına dikkat edilmiştir.

Ana binada bodrum katta 6 oda; zemin katta 7 oda, sofa ve 2 teras; 1. katta ise 7 oda ve teras bulunmaktadır. Binanın katları ahşap omurgalı bir merdivenle birbirine bağlanmaktadır. Bodrum katta bulunan 6 odanın tasarımında mevcut olan ve kullanılabilir durumdaki yapı elemanları temizlenerek ortaya çıkarılmıştır. Çağdaş malzemelerle bütüncül bir tasarım oluşturulmuştur. Deniz cephesine bakan, önceden su deposu olarak kullanılan alan yeniden düzenlenerek spa odasına dönüştürülmüştür. Böylece bazı odalar farklı nitelikler kazandırılarak özelleştirilmiştir. Zemin katta ikisi süit olmak üzere 7 oda bulunmaktadır. Deniz cephesinde bulunan king süit odanın manzaraya açılan terası mevcuttur. Birinci katta ise üçü süit olmak üzere toplam 7 oda bulunmaktadır. Daha önce sarnıç olarak kullanılan deniz cephesine bakan alan yeniden organize edildi ve bir spa odasına dönüştürülmüştür. Otel fonksiyonunu destekleyici olarak planlanan ilave yapı kompleksi içinde; Roma hamamı, masaj odaları, saunalar, buhar odaları, şok ve macera duşları bulunmaktadır. Spor ekipmanlarının yer aldığı fitness bölümü de bu kompleks içinde tasarlanmıştır. Bu sayede mekanlar arası bağlantı sağlanarak kullanıcı konforu hedeflenmiştir. Yaklaşık 150 kişilik kapasiteye sahip restoran yapısı, otel kullanıcılarına ve otel harici kullanıma uygun olarak tasarlanmıştır. Restoran konsepti içerisinde şöminenin yer aldığı bir loca, deniz manzarasına hakim olan açık ve kapalı yeme-içme alanları ile bar bölümü düzenlenmiştir. Restoran içerisinde bulunan bar kısmı aynı zamanda bahçede yer alan havuz kullanıcılarına da hizmet vermektedir.

Künye
Proje Yeri: Balıkesir, Ayvalık
Proje Tipi: Otel / Motel
Proje Tipi Grubu: Konaklama
İşveren: Kültür ve Turizm Bakanlığı
Ana Yüklenici: Mi-Ha Turizm
Peyzaj Mimarlığı: KHG Mimarlık, Cephe Mimarlık
İç Mekan Projesi: KHG Mimarlık, Cephe Mimarlık
Proje Yöneticisi: Süleyman Taşar
Konsept Tasarımı: KHG Mimarlık, Cephe Mimarlık
Uygulama Projesi: KHG Mimarlık, Cephe Mimarlık
Cephe Tasarımı: KHG Mimarlık, Cephe Mimarlık
Aydınlatma Projesi: KHG Mimarlık, Cephe Mimarlık
Statik Projesi: Serender Mühendislik
Mekanik Projesi: Mekanik Proje Mühendislik
Elektrik Projesi: Umutkan Elektrik
Tesisat Projesi: Mekanik Proje Mühendislik
Çelik Projesi: Cephe Mimarlık
Altyapı Projesi: Cephe Mimarlık
Yangın Tahliye Projesi: BS Mekanik
Fotoğraf: Cumhur Aygün
Mimari Mesleki Kontrollük: Işıl Gençoğlu
Şantiye Yöneticisi: Süleyman Taşar, Gökhan Çokçetin
Proje Başlangıç Yılı: 2017
Proje Bitiş Yılı: 2018
İnşaat Başlangıç Yılı: 2018
İnşaat Bitiş Yılı: 2019
Arsa Alanı: 2.678 m²
Toplam İnşaat Alanı: 2.540 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Işıl Gençoğlu

Süleyman Taşar

Başak Gençoğlu

Büşra Yücel

Gökhan Manastırlı

Gökhan Çokçetin