Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Ak-Bulak Kayak Oteli

Ak-Bulak Kayak Oteli M-Ofis Mimarlık tarafından 2013 yılında tasarlandı.

M-Ofis Mimarlık projeyi söyle anlatıyor:

"Kazakistan'ın Almaata şehri yakınında bulunan mevcutta kayak oteli olarak hizmet vermekte olan Ak-Bulak oteline ek bir otel ve SPA merkezi olarak tasarlanan ve 26.220m² kapalı inşaat alanına sahip olan yapı bulunduğu çevre şartlarına maksimumda uyum sağlayacak bir yapı olarak düşünülmüştür. Kayak sporuna ve tatiline hizmet veren tesisin ön plana çıkan yeni merkez yapısı olarak düşünülmüş, ayrıca yılın büyük bölümünde karla kaplı ve yoğun çam ağaçları ile çevrelenmiş yakın çevresine uyumu ön planda tutulmuştur.

Doğal çevre elemanları olan ağaç ve doğal taş dokunun belirleyici olduğu tasarımda aynı malzemeler cam malzemenin avantajları ile harmanlanarak yorumlanmıştır. Projedeki en büyük zorluk yerel otorite ve işveren tarafından verilen ve yapılması zorunlu olan plan konturu lekesi ile kütlelerin yüksekliğine uyma zorunluluğu olmuştur. Bununla beraber zorunlu plan lekesi üçüncü boyutta olabildiğince çağdaş bir anlayışla yorumlanmış, ahşap, cam ve doğal taştan oluşan yapı kabuğu çevredeki ağaçların çevrenin doğal yapısı gereği değişken aralıklarla konumlanmış dikey nesneler olarak kabul edilip bu anlayışın tüm yapı kabuğuna yansıtılması amaçlanmıştır. Buradan hareketle içteki cam cephenin dışında konumlanan, dikey ahşap profillerle imal edilen ahşap dikey panjur sistemi açık, yarı açık ve tam kapalı olmak üzere üç farklı anlayışla ve hareketli olarak düşünülmüş bu şekilde ahşap kepenk ile cam cephe arasında küçük bir balkon elde edilebilen bir yapı kabuğu tasarlanmıştır. Cephede sağır olan çoğu bölge doğal taş ile giydirilmiştir. Lobi, restoran gibi mekanların cepheleri ise tamamen şeffaf olarak düşünülmüştür.

Binanın doğuya doğru uzanan kolu üçüncü boyutta birbirinin içinden çıkan ve giderek küçülen üç ayrı blok kütle olarak tasarlanmıştır. Çatı kaplaması olarak koyu renkli metal malzeme seçilmesinin sebebi iklim olarak soğuk bir bölgede bulunan yapının hem güneş ışınlarını minimumda yansıtarak mümkün olduğunca ısı kazancı sağlamak hem de çatı üzerinde biriken kar miktarının metalin kayganlığı ile minimize edilmesidir.

Yapının birinci bodrum katında bulunan SPA merkezi bünyesinde tasarlanan kapalı yüzme havuzu cephesi tamamen şeffaf tasarlanırken çatısında geniş bir ışıklık düşünülmüştür. Binanın üçüncü bodrum katı tamamen kapalı otopark olarak kullanılırken ikinci bodrum katında kapalı otopark alanına ek olarak teknik hacimler, servis ve depolama mekanları ile çamaşırhane yer almaktadır."

Künye
Proje Yeri: Kazakistan
Proje Tipi: Otel / Motel
Proje Tipi Grubu: Konaklama
İşveren: Ak-Bulak Otel
Ana Yüklenici: Ak-Bulak Otel
İç Mekan Projesi: M-Ofis Mimarlık
Statik Projesi: Yapı Akademisi
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2013

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

A. Sinan Timoçin

Serkan İğdelipınar
Yardımcı Mimar(lar)
Derya Fidan
Cana Terzioğlu