Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Summerpark

Summerpark projesi M-Ofis tarafından 2013 yılında tasarlandı.

M-Ofis Mimarlık projeyi şöyle anlatıyor:

"Kazakistan'ın başkenti Astana'da tematik park olarak tasarlanan yapı yıl boyu sert kış koşullarının hüküm sürdüğü bir coğrafyada şeffaf bir kabuk içinde tropikal bir yaz atmosferi yaratmak felsefesine dayanmaktadır. Yılın dörtte üçlük bölümünde kar altında olan Astana'da insanların özlem duyduğu sadece günübirlik değil aynı zamanda belli bir süre kalıp tatil yapabilecekleri yapay bir dünya yaratılmıştır. Tatil ve eğlence fonksiyonlarını tek bir çatı altında toplayan tesis 232.000m² açık alanda 90.000m²'lik zemin ve 102.560m²'lik bodrum kat olmak üzere toplamda 192.560m² kapalı inşaat alanına sahip olarak projelendirilmiştir.

Proje hem plan düzleminde hem de düşey düzlemde deforme edilmiş bir dikdörtgenden ve onun merkezine açılı olarak yerleştirilen elips şeklindeki açık avlu alandan oluşmaktadır. Bu iç avlunun açık olarak planlanmasının sebebi, yapay deniz ve plaj ile açık oyun parkının kısa yaz ayları boyunca kapalı alana destek amacı ile kullanılarak insanların kışın kapalı alanda yapabildikleri aktiviteleri yazın açık havada da yapabilmelerinin sağlanmasıdır. Tesisin tema-park girişi güney yönünden yapılmakta iken iki bin kişi kapasiteli kongre ve konser salonu birimine giriş kuzey yönünden verilmiştir. Tema-park girişte geniş bir bilet satış ve kontrol yapısı bulunmaktadır. Bu noktadan giriş yapan ziyaretçiler geniş bir avluya ve karşılama bölümüne ulaşırlar.

Park kapsamında düşünülen çeşitli eğlence alanları yapının dış cidarı ile iç eliptik avlusu arasında kalan kapalı alanda sıralı olarak yerleştirilirken yapının eliptik avlu cephesi çepeçevre mağazalara ayrılarak iki katlı bir alışveriş merkezi binanın ve dolayısıyla tüm eğlence birimlerinin merkezinde tasarlanarak kiralanabilir alanların canlılığının sağlanması amaçlanmıştır.

Bununla birlikte bu alışveriş merkezi ile yeşil alanlar arasındaki geniş yaya aksı üzerinde bir de tramway hattı tasarlanarak uzun yolcu sirkülasyonu hattı rahatlatılmıştır. Mağaza dizisinden oluşan alışveriş merkezi kapalı alana hizmet verebildiği gibi hem iç alana hem dış alana vitrin cephesi verecek şekilde tasarlanmasından dolayı yaz aylarında açık alan avlusundaki eğlence birimlerine de hizmet verebilecektir. Bu alışveriş merkezi bölümünün yapay plaja bakan batı ucunda ve aquapark ile dolphinariumun bulunduğu doğu ucunda restoranlar ve diğer yeme-içme birimleri oluşturulmuştur.

Binanın batı bölümü daha sakin ve sessiz fonksiyonlara ve alanlara ayrılırken, ses seviyesi daha yüksek olan fonksiyonlar doğu bölümünde planlanmıştır. Binanın kuzey-batı bölümünde yapay kumsal ve ona bağlı deniz birimi ile buraya hizmet veren bir kumsal bar bulunmakta, buradan güney-batı yönüne su öğesinin hareketi ile oluşturulan gölet ve onu çevreleyen tropikal orman tasarlanmıştır. Plan şemasında kuzey bölümde iki bin kişi kapasiteli kongre ve konser salonu ile gece kulübü bulunmaktadır. Güney-doğu bölümü dolphinariuma ayrılırken doğu kanadı aquapark olarak planlanmış ve aquaparkın hemen üzerinde kuzey-doğu kanadında eğlence parkı tasarlanmıştır.

Tasarlanan yapı sadece günübirlik kullanım amacına yönelik düşünülmediği için tatil amaçlı gecelik veya uzun süreli konaklama birimleri tasarlanmıştır. Bu bağlamda tropikal ormanda gölete bakan 22 adet ahşap bungalov tipi konaklama biriminin yanı sıra 12 odalı bir ve iki katlı bir deniz oteli ile 20 odalı diğer bir otel yapısı dolphinarium bölümüne yaklaşımda yoğun yeşil alan içinde planlanmıştır. Bu şekilde toplamda 152 yatak kapasitesi tesis içinde sağlanmıştır. Tesis kapsamında toplamda 12.000m²'lik kiralanabilir alan düşünülmüştür.

Bina formu gereği plan şemasına kuzey-batı ucu ile güney-doğu ucu zeminle birleştiği için bu noktalarda yapı yüksekliği düşmektedir. Bu iki uçta bodrum kat ile bağlantılı simetrik teknik hacimler olarak planlanmıştır.
Binanın ana servis girişi kuzey-batı bölümündeki tali yoldan verilen rampa ile bodrum kotundaki geniş servis avlusundan yapılmaktadır. Bu noktada bulunan mal-kabul birimi ile geniş genel depolara, mağazaların kendi özel depolarına ve otel birimlerinin genel depolarına servis sağlanmıştır. Tüm genel teknik hacimler ve havuz teknik odaları ile yönetim ofisleri bodrum katta planlanmıştır.
İnşaat teknolojisi olarak temel ve bodrum kat betonarme olarak tasarlanırken üst yapı taşıyıcı sistemi ve yapı kabuğu çelik karkas ile oluşturulmuş, cephe ve çatı örtüsü olarak şeffaf ve hafif olan ETFE membranı kullanılmıştır."

Künye
Proje Yeri: Astana
Proje Tipi: Alışveriş Merkezi, Kentsel Tasarım, Eğlence Merkezi
İşveren: Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Fonu
Danışman: Erdal Özdemir
Ana Yüklenici: Kazakistan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Fonu
Peyzaj Mimarlığı: M-Ofis Mimarlık
İç Mekan Projesi: M-Ofis Mimarlık
Aydınlatma Projesi: HB Elektrik
Statik Projesi: Yapı Akademisi
Mekanik Projesi: Elmaksan Mühendislik
Elektrik Projesi: HB Elektrik
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2013

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

A. Sinan Timoçin

Serkan İğdelipınar