İlgili Projeler

Helinamin Termal Kompleks Projesi

Diyarbakır'da bir termal kompleks projesi.

Diyarbakır’ın kaplıcalarıyla ünlü bir ilçesi olan Çermik için tasarlanan proje, yerleşim yerinin yaz aylarında 18.000’den 100.000’e çıkan nüfusunun termal tesis ihtiyacını karşılamanın yanı sıra, yöre halkının kültürel sosyal dönüşümünü sağlamak amacı ile de ele alınmıştır. Tasarlanan proje; konutlar, hotel, alışveriş merkezi, dinsel merkez, ekolojik pazar alanı, etnografya müzesi, hayvanat bahçesi, amfi, rekreasyon alanı ve kaplıcalardan oluşmaktadır. Güneydoğunun simge projesi olma iddiası ile ele alınan proje bölge halkı tarafından büyük bir heyecanla karşılanmış ve yoğun talep görmüştür. Henüz 1. Etabın ilk bölümü tamamlanan proje halen bölgede en çok takip edilen proje olma özelliğini korumaktadır.

Yukarı Mezopotamya’nın en eski yerleşimlerinden biri olan Mardin, bölgenin konut tasarımına ilham kaynağı olmuştur. Bu sebeple tasarım sürecinde Mardin konut yerleşimi, bir dağ yamacında oluşmaya başlayan konutların binlerce yılda nasıl eklemlenerek kendiliğinden kompoze olduğunun en tipik örneği olarak hep akılda tutulmuştur. 

Araziyi çapraz olarak kesen çizgilerin oluşturduğu paralelkenar formlar konut birimlerinin avlularını oluşturmaktadır. Bu avlunun merkezinden uzaklaştıkça artan yükseklik, insan ölçeğinden kademeli olarak uzaklaşmayı ve yükselmeyi de beraberinde getirmiştir. Bu yerleşim kararı, bütün konutların batıdaki nehri görme gereksinimi sebebiyle ile birleştirilmiştir.

Harita
Künye
Proje Yeri: Diyarbakır, Çermik
Proje Tipi: Otel / Motel
Proje Tipi Grubu: Konaklama
İşveren: Hamzalar Tekstil
Ana Yüklenici: Ay Yapı
Peyzaj Mimarlığı: Nilüfer Edizaslan
İç Mekan Projesi: 3R Design Factory, Hakan Yürüoğlu
Proje Yöneticisi: Hakan Dölgen
Statik Projesi: Osman Tasseten, Mehmet Süküt
Mekanik Projesi: Aydın Acemi
Elektrik Projesi: Ahmet İpçi
Maket: Sistem Maket, Maketşehir
Şantiye Yöneticisi: Cemal Yılmaz
Proje Başlangıç Yılı: 2012
Proje Bitiş Yılı: 2014
İnşaat Başlangıç Yılı: 2013
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Arsa Alanı: 400,000 m²
Toplam İnşaat Alanı: 400,000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Hakan Dölgen