Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Akdeniz Üçgeni

MEF Üniversitesi, Tasarla ve Yap! Stüdyosu tarafından tasarlanıp uygulanan, yürütücülüğünü SO? Mimarlık ve Fikriyat’ın, mühendisliğini ASMAZ Ahşap Yapılar'ın yaptığı, Akdeniz Üçgeni projesi 4. Uluslararası Antalya Mimarlık Bienali'nde hayata geçti.

Tasarımcıları projeyi anlatıyor:

Akdeniz Üçgeni, Antalya’nın Akdeniz’i seyrettiği noktalardan birinde, gölgenin mekânsal gücünü denemek için tasarlanmış tamamı ahşaptan imal edilmiş bir strüktür. Arasına yerleştiği iki ağaçla gün boyu işbirliği yaparak, değişen ışık ve gölgelere sebep olan ahşap üçgenler, kamusal alanda bir yerleştirmenin insanla, güneşle, gökyüzü ve manzara ile kurabileceği ilişkileri çoğaltmayı amaçlıyor. 

Strüktür 180 adet 60 mm X 80 mm kesitlerinde GL24h mukavemet sınıfında ithal duo yapısal lamine ahşap profillerin ahşap için özel Spax marka vidalar ile birleştirilmesi sonucu oluşan eşkenar üçgenlerin, 4’er derecelik açılar ile aynı eksen etrafında döndürülerek arka arkaya dizilmesi sonucu oluşmuştur. Zemin üzerinde kendi ağırlığı ile durmaktadır. Strüktür miradordaki ömrünü tamamladığında, MEF FADA Tasarla Yap stüdyosu kapsamında sökülerek başka projeler için kullanılacaktır.

Künye
İşveren: Uluslararası Antalya Mimarlık Bienali
Danışman: Asmaz Ahşap
Ana Yüklenici: Asmaz Ahşap Yapılar
Proje Yöneticisi: Sevince Bayrak, Oral Göktaş
Statik Projesi: Asmaz Ahşap Yapılar, Mehmet Akif Asmaz, Ömer Rahmi Peksu
Proje Başlangıç Yılı: 2017
Proje Bitiş Yılı: 2017
İnşaat Başlangıç Yılı: 2017
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Toplam İnşaat Alanı: 58 m2

Pin It
Mimar

Aras Kalkan

Ayberk Özdemir

Dilşad Turna

Eren Hatice Gedik

Gamze Adıgüzel

Merve Akdoğan

Osman Faruk Akkum

Rümeysa Aksoy

Serpil Kardaş

Şengül Has