+ARKİV'in gelişmiş özelliklerinden yararlanmak için lütfen giriş yapınız!
Join with or .
Other Works
Similiar Projects

Akdeniz Üçgeni

MEF Üniversitesi, Tasarla ve Yap! Stüdyosu tarafından tasarlanıp uygulanan, yürütücülüğünü SO? Mimarlık ve Fikriyat’ın, mühendisliğini ASMAZ Ahşap Yapılar'ın yaptığı, Akdeniz Üçgeni projesi 4. Uluslararası Antalya Mimarlık Bienali'nde hayata geçti.

Tasarımcıları projeyi anlatıyor:

Akdeniz Üçgeni, Antalya’nın Akdeniz’i seyrettiği noktalardan birinde, gölgenin mekânsal gücünü denemek için tasarlanmış tamamı ahşaptan imal edilmiş bir strüktür. Arasına yerleştiği iki ağaçla gün boyu işbirliği yaparak, değişen ışık ve gölgelere sebep olan ahşap üçgenler, kamusal alanda bir yerleştirmenin insanla, güneşle, gökyüzü ve manzara ile kurabileceği ilişkileri çoğaltmayı amaçlıyor. 

Strüktür 180 adet 60 mm X 80 mm kesitlerinde GL24h mukavemet sınıfında ithal duo yapısal lamine ahşap profillerin ahşap için özel Spax marka vidalar ile birleştirilmesi sonucu oluşan eşkenar üçgenlerin, 4’er derecelik açılar ile aynı eksen etrafında döndürülerek arka arkaya dizilmesi sonucu oluşmuştur. Zemin üzerinde kendi ağırlığı ile durmaktadır. Strüktür miradordaki ömrünü tamamladığında, MEF FADA Tasarla Yap stüdyosu kapsamında sökülerek başka projeler için kullanılacaktır.

Details
Employer: Uluslararası Antalya Mimarlık Bienali
Consultant: Asmaz Ahşap
Ana Yüklenici: Asmaz Ahşap Yapılar
Projcet Manager: Sevince Bayrak, Oral Göktaş
Structural Project: Asmaz Ahşap Yapılar, Mehmet Akif Asmaz, Ömer Rahmi Peksu
Project Start Date: 2017
Project End Date: 2017
Construction Start Date: 2017
Construction End Date: 2017
Total Construction Area: 58 m2

Pin It
Architects

Aras Kalkan

Ayberk Özdemir

Dilşad Turna

Eren Hatice Gedik

Gamze Adıgüzel

Merve Akdoğan

Osman Faruk Akkum

Rümeysa Aksoy

Serpil Kardaş

Şengül Has