Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Bostanlı Yaya Köprüsü ve Gün Batımı Terası

Bostanlı Yaya Köprüsü ve Bostanlı Gün Batımı Terası, "İzmirDeniz" projesi kapsamında Studio Evren Başbuğ Mimarlık tarafından tasarlandı.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

İzmir Karşıyakada, Bostanlı Deresinin körfeze aktığı noktada, kıyı formu ve sahip olduğu kentsel hafıza itibariyle oldukça özel bir konuma güçlü biçimde tutunan bu iki mimari tasarımın birbirlerine referanslı pozisyonları ve yakınlıkları, bütünleşik bir yeni kıyı odağı yaratmalarını sağladı.

‘Bostanlı Yaya Köprüsü’ temel olarak üst ölçekte "Karşıkıyı" konsepti çerçevesinde kıyı hattı boyunca önerilen kesintisiz promenadın eksik olan parçalarından birini tamamlamak, derenin ayrık iki yakasını bir araya getirmek için önerildi. Aynı zamanda köprü profiline iki yaka arasında yumuşak bir yay formu verilerek kesit derinliği yaratan taşıyıcı kirişlerle su yüzeyi arasındaki mesafe artırıldı ve bu sayede alttan dere içinde önerilen yüzer iskeleye kayık erişimi sağlandı.

Bir tarafında kent, diğer tarafında körfez manzarasına sahip eşsiz konumu dikkate alınarak tasarlanan bu yeni kentsel armatür, asimetrik bir kurguya sahip. Çelik konstrüksiyon üzeri ısıl ahşap kaplama olarak projelendirilen form, körfez manzarasına karşı oturarak veya uzanarak keyifli vakit geçirmeye izin verecek kademeli bir kesit profili üzerinden şekillendi. Bu sayede köprünün, yalnızca üzerinden geçilen bir altyapı elemanı olmanın ötesine geçerek, formu ve malzeme kullanımıyla bulunduğu özel konuma karşı duyarlı, çevresiyle iletişim halinde yeni bir kamusal kullanım tanımlaması hedeflendi.

Tüm Karşıyaka sahilinde batıya cephe veren sayılı kara parçalarından biri üzerinde önerilen ‘Bostanlı Gün Batımı Terası’, ağaçlarla kaplı yapay bir tepe üzerinden başlayıp denize kadar uzanan bir dizi ısıl ahşap kaplı platformdan oluşuyor. Yüzey formundaki basitlik ve akıcılık, kullanıcıları deniz ve batmakta olan güneşle daha doğrudan bir ilişki kurmaları için cesaretlendiriyor. Bu geniş ahşap yüzey, aynı yaya köprüsünde olduğu gibi doğal malzemenin dokusundan kaynaklanan bir davetkarlığa sahip. "Gün Batımı Terası" kent hafızasında zaten varolan ancak zamanla çeşitli sebeplerle unutulmuş bir kamusal kullanımı yeniden kentlilere sunuyor ve kentlileri her akşam yalnızca güneşin batışını izlemek ve birlikte vakit geçirmek için orada olmaya çağırıyor.

Birbirlerine vista verecek şekilde konumlanmış bu iki kentsel armatür, büyük resimde üst ölçekte tanımlanan genel çerçeveyi sürdürüyorlar. Alana getirdikleri programın doğallığı, serbestliği, plansızlığı ve kapsayıcılığı düşünüldüğünde ikisi de tam anlamıyla birer "karşı-mekan" önerisi. Yaya Köprüsü ve Gün Batımı Terası, halihazırda alanda bulunan sosyal, coğrafik ve tarihsel özelliklerden beslenerek özgün ve nitelikli kamusal kullanımlar, yeni "aylaklık" mekanları vadediyorlar. Bu yeni kıyı kullanımları, "İzmirDeniz" projesinin temelinde İzmir kenti için ortaya konan "Gerilimi Düşük Yaşam Biçimi" vizyonuyla paralellik gösteriyor.

Harita
Künye
Proje Yeri: İzmir, Karşıyaka
Proje Tipi: Park, Köprü
İşveren: İzmir Büyükşehir Belediyesi
Danışman: Cemal Coşak, Mustafa Şahin, Methal Mühendislik, Korhan Şişman, Planlux Aydınlatma Tasarımı
Ana Yüklenici: Ladin İnşaat
Alt Yüklenici: Novawood
Konsept Tasarımı: Studio Evren Başbuğ
Uygulama Projesi: Studio Evren Başbuğ, Aylin Göknur, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kentsel Tasarım ve Kent Estetiği Şube Müdürlüğü
Statik Projesi: Necati Atıcı, Madan Mimarlık Mühendislik
Çelik Projesi: Necati Atıcı, Madan Mimarlık Mühendislik
Fotoğraf: Zeren + Mehmet Yasa Photography
Proje Başlangıç Yılı: 2014
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Toplam İnşaat Alanı: 8,800 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Evren Başbuğ