Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Katılımcı, YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı: seapeaker

Proje Bilgisi

seapeaker İstanbulun seslerini duymanın yeni yolu. Şehrin, gündelik hayatta farkedilmeyen seslerini beklenmedik bir şekilde açığa çıkarıyor. Alanın üretken kapasiteleri ve temel akustik prensiplerle tasarlanan seapeaker, altındaki denizin sesini güçlendirerek yüzeye taşıyor ve ses transferi yoluyla yeni bir bağlantı kuruyor. İstanbul Modern''in avlusuna diyagonal biçimde konumlanan seapeaker mekânı yeniden organize ediyor, gölgeli alanlar ile farklı performans ve gösterilerin gerçekleşebileceği çok işlevli bir sahne yaratıyor.

seapeaker; analog ses güçlendirmesi, deniz suyu ile soğutma, doğal havalandırma, enerji verimli aydınlatma ve hurda kontraplak kullanımı gibi çevresel sürdürülebilirlik özelliklerine sahip. İmalatında yerel gemi üretim teknolojilerinden ve iş gücünden yararlanması, bunun yanında İstanbul''un diğer dolgu alanları için de izlenebilecek bir mekânsal strateji ortaya koyması seapeaker''in sosyo-ekonomik ve kentsel ölçekteki hedefleri arasında.

Künye
Proje Yeri: İstanbul, İstanbul Modern
Proje Tipi: Geçici Strüktür / Enstalasyon
Proje Tipi Grubu: Katılımcı
Danışman: Mehmet Kütükçüoğlu, Güven İncirlioğlu, Chris Neighbour, Jolyon Smith, Arzu Gönenç Sorguç, Luca Dellatore, Shane Myrbeck, Pelin Numan, Özgür İnam, İdil Erkol

Pin It
Mimar

Evren Başbuğ

İnanç Eray

Meriç Kara

Engin Ayaz