Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Katılımcı, YAP İstanbul Modern: Yeni Mimarlık Programı: Tearing The GroundTearing The Ground - ONZ Architects from ONZ Architects on Vimeo.

"Tearing the Ground" Marmara Denizindeki plastik atıkların geri dönüştürülerek kullanılması üzerine, uçan halı formuna çağdaş bir yorum olarak tasarlandı. Gündelik hayatın telaşı içinde birçok şeyi fark etmiyor ya da göz ardı ediyoruz. Görmek istemediklerimizi de halının altına süpürüyoruz. Marmara Denizindeki plastik kirlenme de bunların en önemlisi ve bu kirlilik gün geçtikçe artıyor.

Tasarım ekibi, tam da bu noktada, yeri yırtıp yukarı kaldırarak bu sorunu gözler önüne seriyor. Halının altına süpürülmüş tüm bu atıklar, yerle birlikte havalanarak projenin ana parçalarını ve bütününü oluşturuyor. Bu bağlamda proje, denize atılan çöplerin ve kentin ürettiği atıkların bir yansıması haline geliyor ve bu konudaki duyarlılığın artırılmasını hedefliyor.

"Tearing the Ground" kullanıcılarıyla direk etkileşime geçmek yerine Marmara Denizi ve Boğaz aracılığıyla iletişim sağlıyor. Kentliye şehirdeki tüketimin boyutlarını göstererek aslında bunun bir parçası olduğunu ve Boğazla daha çok etkileşime geçmesi gerekliliğini vurguluyor. Bunu vurgularken, deniz dalgalarının hareketlerini kablosuz veri transferi aracılığıyla aydınlatma elemanlarının hareketine dönüştürerek, denizle eş zamanlı gölgelerden oluşan bir dalgalanma yaratılıyor. Bunun yanı sıra, enstalasyona entegre edilmiş sistem sayesinde üretilen yoğun su buharı ile kullanıcıları kentten izole ediyor ve Boğazla baş başa bırakıyor.

Teşekkürler; Hülya Ertaş - Peter Lewis"

Künye
Proje Yeri: İstanbul, İstanbul Modern
Proje Tipi: Geçici Strüktür / Enstalasyon

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Onat Öktem

Zeynep Öktem

Gökhan Kınayoğlu

Refik Burak Atatür
Yardımcı Mimar(lar)
Esat Can Meker
Besmir Kamberi