Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Medmar Fuar Standı

Studio Evren Başbuğ ve Mert Uslu Mimarlık, MARBLE 2015 Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı’nda Medmar Stone için tasarladıkları stand projesini anlatıyor:

Doğal Taş Fuarında Akdeniz Esintisi

Sektör bazında dünyanın en kapsamlı ilk 3 organizasyonu arasında gösterilen ve bu yıl 21’incisi gerçekleştirilen MARBLE 2015 Uluslararası Doğal Taş ve Teknolojileri Fuarı, ilk kez kapılarını İzmir Gaziemir’de yapımı tamamlanan yeni fuar alanında açtı. 25-28 Mart 2015 tarihleri arasında ziyaretçi kabul eden fuar kapsamında İzmir / Malmö (İsveç) merkezli üretim yapan ve servis veren uluslararası bir firma için 42 m2 alan üzerine kurulan stant, sadeliği ve doğallığıyla yerli ve yabancı katılımcılardan ilgi gördü.

Firmanın ürün yelpazesine yeni eklediği dolomit çeşitleri başta olmak üzere bazı üst segman doğal taş çeşitlerinin (mermer, granit) ferah bir ortamda sergilenebilmesi amacıyla tasarlanan stant aynı zamanda firmanın yükselen kurumsal algısını da yansıtmak üzere kurgulandı. Katılımcıyı maksimum oranda içine çekebilecek açıklıkta bir mekânsal kurgu oluşturabilmek amacıyla yaklaşım yüzeyi tamamen boş bırakılarak stant arka duvarı mümkün olan en yüksek seviyeye çekildi.

Mekânsal olduğu kadar algısal anlamda da iki bölüme ayrılan standın bir bölümü firmanın iddialı olduğu dış mekân servislerine dair güçlü bir his oluşturmak amacıyla kurgulandı. Sade fakat karakteristik bir yüzey hissi veren az damarlı beyaz dolomitle kaplanmış zemin ve duvar yüzeyinin tanımladığı boşluk üzerine farklı boyut ve geometrilerde taş bloklardan oluşan güçlü, lineer bir 3 boyutlu kompozisyon yerleştirildi. Bu kompozisyonun geometrik anlamda karşı duvar üzerinde de sürdürülmesi sağlandı. Zeminde kullanılan beyaz çakıl, sembolik zeytin ağacı ve gizli ışık kullanımıyla stant içinde dingin bir Akdeniz havası yaratılmaya çalışıldı.

Standın diğer yarısı ise firma yetkililerinin katılımcılarla birlikte rahat bir tanışma, görüşme ve çalışma ortamı yakalayabilmesi için kurgulandı. Bu bölümde taş kaplanmamış koyu renk duvar yüzeyleri kullanılarak hem standın ikili mekan kurgusu için görsel bir karşıtlık yaratıldı, hem de dolomit harici diğer üst segman taş numunelerinin sergilenebilmesi için nötr bir arka plan oluşturuldu. Stant genelinde kullanılan doğal taş yüzeylere sıcaklık verebilmek için ahşap ağırlıklı mobilyalar tercih edildi.

Harita
Künye
Proje Yeri: Gaziemir, İzmir
Proje Tipi: Stant Tasarımı
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Medmar Stone
Fotoğraf: Medmar Stone
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2015
İnşaat Başlangıç Yılı: 2015
İnşaat Bitiş Yılı: 2015
Toplam İnşaat Alanı: 42 m2

Pin It
Mimar

Evren Başbuğ

Mert Uslu

Can Özcan