İlgili Projeler

ZONE Ticaret Merkezi

Kezer Mimarlık tarafından tasarlanan ve 2021 yılında İzmir’de inşa edilen ZONE projesi imalat, ofis ve sergileme işlevlerini bir araya getiriyor.

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

ZONE Ticaret Merkezi, İzmir’in Gaziemir ilçesinde, şehir merkezine 25 dakika ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na 10 dakika mesafede bulunan 35.000 m2 sanayi imarlı parselde, konut alanlarının bitip sınai işletmelerin başladığı en uç noktada bulunan, farklı işlevlerdeki iki farklı alanı birbirinden ayıran (ya da birleştiren) bir eşik konumundadır.

Arazi 2015 yılında sınai işletme ve küçük orta ölçekli imalathane inşa edilmek üzere satın alınmış olsa da mimari proje konsept geliştirme sürecinde, arazinin kent içindeki stratejik ve hızla değerlenen konumu, parselin imar matematiği, İzmir ve çevresindeki orta/küçük ölçekli sınai işletmelerin düşük nitelikli yapısal karakteri göz önünde bulundurularak, yapı yerinin salt sanayi veya basit imalathane işlevleri için fazla nitelikli olduğu anlaşılmıştır. Kuzey-Doğu cephesinde 250 m boyunca cephe verdiği ormanlık alan, bu tezi destekleyen en önemli etmenlerden biridir. Orta/küçük ölçekli imalathaneler yerine; kurumsal ve nitelikli ürün üreten firmaların imalat, ofis ve sergileme işlevlerini aynı çatı altında toplayabilecek, ya da sadece ofis veya sergi amaçlı kullanılabilecek bir karma yapının projelendirilmesinin yapının ve konumun daha doğru değerlendirilmesine olanak sağlayacağına kanaat getirilmiştir.

Proje, imar durumunun izin verdiği, zeminde 27.000 m2’ye tam yerleşen birkaç blokta, tek cepheli birimler ile çözülmüş, alışılagelmiş bir çözüm yerine; zeminde 15.000 m2 yapılaşan ve 10 bloktan oluşan ayrık yapı yerleşiminde, ortak açık alanları olabildiğince fazlalaştıran, kent içinde sınırında bulunduğu sanayi / konut ölçeğinde iki tarafa da yakın duran, iç sokakları ve açık alanları ile kendi atmosferini üreten bir kentsel alan niteliğinde kurgulanmıştır. Bu çoklu blok yapısındaki oluşumu ile, tamamı zemin kattan direk giriş alan, çoğu çift cepheli ticari birimler şekillenmiş ve bu birimlere direk doğal ışık ve temiz hava almak mümkün olmuştur. Bulunduğu alanın karakterini belirleyen çok geniş bir ölçekte 2 veya 3 katlı, 70 adet bağımsız bölümden oluşan toplam 50.000 m2 kapalı alanı ile ZONE çağdaş bir iş ve üretim merkezi olarak kurgulanmıştır.

Proje bütçesinin neredeyse zorunlu kıldığı prefabrik betonarme sistem, sınai işletme türü yapı üretmede kullanılan en pratik çözüm olsa da bu sistemin pratikleri içinde üretilen pratik fakat estetik olmayan detayların tekrar yorumlanarak, bu yaygın ve basit sistem ile çağdaş ve nitelikli bir karma yapı üretme çabası projenin en önemli motivasyonlarından biridir. Prefabrik betonarme sistem olarak çözülen ana taşıyıcısı, yine tamamen prefabrik olan ve kendinden ısı yalıtımlı 20 cm kalınlığındaki cam elyafı katkılı betonarme paneller ile kaplanmış, böylece iki farklı nitelikte yapı üretmek için kullanılan farklı iki teknik birleştirilerek yapı bütçesi ve buna paralel olarak inşaat süreci optimize edilmiştir. Ön gerilmeli prefabrik kirişler yapıda her bağımsız birim içinde yaklaşık 11 m açıklık geçilmesine olanak sağlamıştır, böylece tamamen kullanıcı isteğine göre şekillendirilebilen esnek iç mekanlar yaratılmıştır.

Yapı, proje başlangıç tarihi olan 2016’dan tamamlandığı 2021 yılına gelene kadar geçen inşaat süreci sırasında tüm dünyada ve özellikle Türkiye ‘de meydana gelen olağan üstü olumsuzluklar dizisi ile karşı karşıya kalmıştır. Tüm bu olumsuzluklara rağmen, tamamlanan yapının mimarı ne kadar ön plana çıksa da mimar-işveren ilişkisini kesintisiz ve başarılı bir şekilde sürdüren, projeye olan inancı, özverisi ve desteği ile neredeyse ilk konsept aşamasından bitişe kadar mimari projeden hiç şaşılmadan yapının inşa edilmesini sağlayan işveren in payı yapının bugünkü formunu ve niteliğini kazanmasından büyük bir yer tutmaktadır.

Künye
Proje Yeri: Gaziemir, İzmir
Proje Tipi: Mağaza / Showroom, Ofis
Proje Tipi Grubu: Endüstriyel, Ticari
İşveren: İntegral Yapı
Ana Yüklenici: İntegral Yapı
Statik Projesi: Dere Prefabrik
Mekanik Projesi: Ersa Mühendislik
Elektrik Projesi: Bolelli Mühendislik
Fotoğraf: Zeren + Mehmet Yasa Photography
Proje Başlangıç Yılı: 2015
Proje Bitiş Yılı: 2017
İnşaat Başlangıç Yılı: 2017
İnşaat Bitiş Yılı: 2021
Arsa Alanı: 35.000 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Tolga Kezer