Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Monodesign İçmimarlık Ofisi Projesi

Monodesign İç Mimarlık ofisi konum olarak İzmir’in merkezi bölgesi olan Alsancak semtinin ağaçlık sokaklarından birinde bulunan bir apartman dairesinin giriş katında yer alıyor.

Ofis kendi tasarladıkları çalışma mekanlarını anlatıyor: 

80 m2 olan ofis şu anki haline getirilmeden önce konut olarak kullanılmaktaydı.

Tasarıma başlanmadan önce fonksiyonlar ve ihtiyaçlar çok iyi analiz edilip bu küçük ölçekli alanın en iyi potansiyelini ortaya çıkaracak bir yerleşim kurgusu çıkarılması hedeflendi. Ofis genel olarak 5 hacimden oluşmaktadır. Bu hacimler: Giriş alanı(sergi alanı, vestiyer, WC ve malzeme kitaplığı), toplantı alanı, kitchennette alanı, yönetici ofisi ve toplu çalışma olarak tasarlanan tasarım odasıdır. Bu hacimlerin sınırlarının tanımlanmasında zemin malzemelerinde kullanılan farklılıklar, yarı acık metal separatör ve cam bölmeler önemli rol oynadı. Hacimler arasında geçişlerin akışta ve şeffaf olmasına özen gösterildi. Ofis için tasarımcıların birbiri ile iletişimde kalmaları ama aynı zamanda da özel alanlarının tanımlı olmasına özen gösterildi.

Ofisin merkezinde konumlandırılan kitchenette bölümü ada tezgah ve kitaplıkla birlikte çalışanların hem mola verebileceği hem fikir alışverişi yapıp dergi kitap karıştırabileceği ortak bir alan haline getirildi. Tasarım odasını yönetici odasını ve toplantı odasının ortak noktası haline gelen bu bölüm aslında kendi içinde rahat bir mini toplanma alanı olmuş oldu.

Monodesign İç Mimarlık’ın adını ve felsefesini oluşturan tek ve özgün olmak ideali mekana da yansıtıldı. Çalışma masalarından sehpalara ve separatörlere, tüm mobilyalar özel olarak üretildi. Malzeme seçimleri masif meşe, mermer gibi doğal malzemeler ile boyalı metaller, bronz aydınlatmalar, akrilik gibi endüstriyel malzemeler  ile bir denge içinde harmanladı.

Aydınlatma elemanları olarak özel üretim metal ve bronz aydınlatmaların yanı sıra Foscarini ve Artemide marka aydınlatma armatürleri de kullanıldı.

Yapılan tasarıma uygun renk ve doku çalışması sonucunda mekan natürel meşe rengi ile endüstriyel gri tonları ve bronzun harmanlanmasından oluştu sıcak canlı tonlar ise mekan için kritik noktalarda minik lekeler şeklinde kendine yer buldu. Kitchenette alanında kullanılan kırmızı buzdolabı, yönetici odasında bulunan turuncu masa lambası ve mürdüm rengi hareketli puf ya da toplu çalışma masasında bulunan özel üretim sarı aydınlatmalar gibi.

Ortaya kompakt ama aynı zamanda tüm ihtiyaçlara cevap veren, mekanların konumlandırılması ve şeffaflık sayesinde ferah, özgün ve şık bir ofis alanı ortaya çıktı.

Harita
Künye
Proje Yeri: Alsancak, İzmir
Proje Tipi: Ofis
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Monodesign İçmimarlık
Ana Yüklenici: Monodesign İçmimarlık
Fotoğraf: Volkan Şengör
Proje Başlangıç Yılı: 2016
Proje Bitiş Yılı: 2016
İnşaat Başlangıç Yılı: 2016
İnşaat Bitiş Yılı: 2016
Arsa Alanı: 80 m²
Toplam İnşaat Alanı: 80 m²

Pin It
Mimar

Nihal Demir

Sercan Demir