Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Yataş Grup Enza Home İSMOB 2015 Fuar Standı

YERce Mimarlık, Yataş Enza Home için tasarladıkları CNR Expo merkezinde gerçekleşen ISMOB 2015 Fuar'ında en iyi stand" ödülüne layık görülen projeyi anlatıyor:

Tasarımda anahtar kelimemiz “nefes” kavramı oldu. Buradan hareketle sektör içinde genellikle tekrar eden refleksleri ters yüz etmeyi amaçladık.

Öncelikle fuar ortamlarının, algıyi yoran, “yoğun” mekanlar olduğunu söylemek mümkün.

Stand tasarımlarında da genellikle tüm stand alanı kullanılmakta hatta buna bir de üst katın eklenmesiyle “yoğun” ve “ağır” bir yapı kendini iyice hissettirmektedir. Diğer taraftan stand alanları kare ya da dikdörtgen olduğu için standlar bu geometriye uyup, alanı maksimumunda kullanarak sınırlara dayanan “köşeli” mekanlar olarak ortaya çıkmaktadır. Dahası, çoğunlukla ürün sergilemenin stand içinde yapılmaıi amaçlandığından cepheler de büyük oranda “kapalı” olabilmektedir. Ayrıca, standların yapımında kullanılan malzemeler, çoğunlukla “tek seferlik” tir (geri dönüşümü düşünülmez).

Fuarı gezen bir ziyaretçinin, hem standların yan yanalığından, hem de standların kendi içindeki yoğunlugundan dolayı, algı zindeliği düşebilmekte ve kendini bir parça rahatsız da hissedebilmektedir.

Bizim önerimiz ise biraz önce de bahsettiğimiz “nefes” kavramından hareketle;

  • “yoğun” ve “ağır” a karşı “seyreltik” ve “hafif” bir yapı,
  • “köşeli” ye karşı “organik” bir form,
  • “kapalı”  ya karşı “açık” bir cephe,
  • “tek seferlik” e karşı “çok seferlik” bir malzeme,

kriterleri ile oluştu.

Malzeme seçiminde bütçenin kısıtlılığı zorlayıcı olabilecekken bizim için son derece ilham veren bir duruma dönüştü. Çok seferlik kullanıma uygun yapısıyla ve Shigeru Ban’dan aldığımız ilhamla tasarımın daha başlarında üzerinde karar kıldığımız masuralar (paper tubes), iç- diş ilişkisine yenilikçi bir bakış açısı getirdi; algıyı yormadan ve görsel bağları koparmadan sınırları tanımlayan öğelere dönüştü.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Yeşilköy
Proje Tipi: Stant Tasarımı
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Yataş Grup
Ana Yüklenici: Z Yapı Mimarlık
Peyzaj Mimarlığı: Nesil Peyzaj
Proje Yöneticisi: Nail Egemen Yerce
Aydınlatma Projesi: Yerce Mimarlık, Lidea Design
Fotoğraf: Yerce Art, Emin Emrah Yerce
Proje Başlangıç Yılı: 2013
Proje Bitiş Yılı: 2013
İnşaat Başlangıç Yılı: 2014
İnşaat Bitiş Yılı: 2014
Arsa Alanı: 700 m2
Toplam İnşaat Alanı: 700 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Nail Egemen Yerce