Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Meray Kuruyemiş Mağazası

Yerce Mimarlık, projeyi anlatıyor:

Yakın çevresi için bir referans oluşturması hedefiyle tasarlanan proje, şehrin konut yerleşimlerinin yoğun olduğu bölgede, iki ana caddenin kavşak noktasında yer alan bir kuruyemiş ve yöresel ürünler mağazası. Çevre analizi sonucunda, projede her iki cadde yönünden gelebilecek yaya akışını karşılayacak iki giriş ve çıkışın olmasına karar verildi. Mevcut yerin ince uzun planimetrisinin de etkisiyle; mağazanın başından girilip, en son noktasından çıkılan canlı bir pasaja dönüşmesi potansiyeli üzerinde duruldu.

Mevcut yapının düzensiz strüktür ve cephe kurgusu, tasarımda yalın bir dil benimsenerek, bir sistem içinde yeniden ele alındı. Şehrin geleneksel çarşı ve pazarlarından ilham alınarak, düzenli aralıklarla yerleştirilen kemerler, sirkülasyon hattını tanımladı. Ortadaki sirkülasyon hattını her iki yandan besleyen ürün sergileme alanlarında, farklı ürün türlerine göre özelleşen bölümler tasarlandı. İç kısımda uzun kenar boyunca yer alan sergileme, markanın kurumsal rengine odaklanarak, kırmızı seramikten oluşturulmuş bir tezgah üzerinde gerçekleştirildi ve ön cephe için davetkar bir vitrine dönüştü.

Yan cephe hattı boyunca planlanan sergileme birimleri de vitrinin parçası haline gelerek, strüktürün tanımladığı nişler içinde tasarlandı. İç kısımda, vitraylar ile desteklenen bu nişler ve cam kavanozlar ile ahşap sepetler içinde sunulan ürünler geleneksel yapıların otantik atmosferine gönderme yaparken, ona çağdaş bir yorum getirme fırsatını da verdi.

Konsept mağazalaşmanın ilk adımı olarak görülen proje, içinden keyifle geçilen bir pasaja dönüşürken, çevre yapılaşmaların içinde benzer bütçeler ile farklı bir sonucun elde edilmesine yönelik, bir alternatif sundu.

Künye
Proje Yeri: Gaziantep
Proje Tipi: Mağaza / Showroom
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Meray Kuruyemiş
Ana Yüklenici: KSmh, Kerem Sürmelihindi
Proje Yöneticisi: Nail Egemen Yerce
Fotoğraf: ALTKAT Architectural Photography , Alp Eren
Proje Başlangıç Yılı: 2020
Proje Bitiş Yılı: 2020
İnşaat Başlangıç Yılı: 2020
İnşaat Bitiş Yılı: 2020
Toplam İnşaat Alanı: 180 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ayça Taylan

Nail Egemen Yerce
Yardımcı Mimar(lar)
Nur Gülgör