Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Zoom-in Carpet!

Yerce Mimarlık ve ZAAS tarafından tasarlanan fuar standı 2018 yılında Almanya Hannover'de sergilendi.

Tasarımcıları, projeyi anlatıyor:

Almanya’nın Hannover kentinde her yıl ocak ayının ikinci haftası düzenlenen Avrupa’nın en büyük zemin fuarı Domotex’in 100 bin metrekareye yayılan fuar alanını 4 günde yaklaşık 60 bin kişi gezmekte, bu alanda yaklaşık 1.600 firma ürünlerini sergilemektedir. Kalabalık ve yoğunluk, ziyaretçilerde görsel ve işitsel bir bombardıman etkisi yaparak algı tıkanmasına yol açabilmektedir.

Neredeyse her fuar organizasyonunda yaşanan bu durum karşısında Domotex yönetimi ilk kez 2018’de, fuar alanı içerisinde katılımcı firmaları yaratıcı bakış açıları geliştirmeye teşvik edecek bir alan ayırdı. Amaç, firmaların temsiliyetlerini kendi ürünlerini sergilemeden, yaratıcı yöntemlerle ifade edebilecekleri bir zemin oluşturmaktı. Bu doğrultuda, dünyanın farklı ülkelerinden yapılan başvurular arasından 20 enstalasyon seçildi. Fuarın geri kalan kısmından ayrı tutulan ve birbirlerinin etkilerine müdahale etmeyecek mesafelerde konumlandırılan enstalasyonlar ile ziyaretçilere fuar içinde fiziksel ve zihinsel bir nefes alma alanı yaratıldı.

Gaziantep merkezli halı firması Stefany Home & Living için tasarlanan “Zoom-In Carpet!” isimli enstalasyon, bu alana Türkiye’den seçilen tek proje olmuştur. Ziyaretçi, farklı renklerde dokunmuş bir halının yakınlaştırılmış bir kesiti içinde masalsı bir yolculuğa davet edilir ve dev ipliklerin arasında adeta küçülerek dolaşmaya başlar. Böylelikle, halıya daha önceden hiç bakmadığı bir açıdan, ‘içinden‘“ bakıp onu deneyimler ve onunla hemhal olur. Ölçekle oynayarak elde edilen bu deneyim, farklı renk, malzeme, boyut ve ışık etkileri altında mekansal sürprizler sunar. Ziyaretçi, kaotik fuar atmosferinden yalıtılmış bu ortamda, zemin, duvar ve tavandaki yansıtıcı yüzeylerin görüntüyü tekrarlamasıyla, sonsuza uzanan başka bir dünyadan kendine bakma fırsatı yakalar.

Harita
Künye
Proje Yeri: Almanya, Hannover
Proje Tipi: Fuar Standı
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Stefany Home & Living
Ana Yüklenici: Polinorm
Proje Yöneticisi: Ayça Taylan
Konsept Tasarımı: Yerce Mimarlık, ZAAS
Uygulama Projesi: Yerce Mimarlık, ZAAS
Aydınlatma Projesi: ON/OFF Aydınlatma Tasarımı, Yerce Mimarlık, ZAAS
Fotoğraf: Emin Emrah Yerce, Yerce Art
Mimari Mesleki Kontrollük: Yerce Mimarlık, ZAAS
İnşaat Bitiş Yılı: 2018

Pin It
Mimar

Ayça Taylan

Nail Egemen Yerce
Yardımcı Mimar(lar)
Alican İnal
İdil Yücel