Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Orfis Showroom

YERce Mimarlık projeyi anlatıyor:

Üretim yeri olarak kullanılan mekanın, showrooma dönüştürülmesi projenin konusu olmuştur. Mekan, üretim yeri olarak inşa edildiği için tümüyle sistematik bir kurguya sahiptir. Bunun yanında mekandaki yaşam izleri de bu durumu pekiştirmektedir.

Projeye ait iki veri etkili olmuştur. Bunlar, konunun evrensel ve yerel değerleridir. Günümüz iş yaşantısının değişimiyle beraber, kesin olarak tanımlanmış, ayrılmış ve hiyerarşik mekanlar yerine daha birbiri içine geçmiş mekan sürekliliğinin olduğu düzenlemeler ama aynı zamanda kişiye özel olan onu özgürleştiren ortamlar ortaya çıkmıştır. Yani hem bölümlenme hem şeffaflaşma ve kişiye sağlanan özgür alanlarla birlikte... Bu yön, tasarımın evrensel değerlerine işaret etmektedir.
Üretim yeri olan bir mekanın, yeni işlevinde yani showroom olarak kullanımında, mekanın karekteristiğine ait verileri, 'saklamadan', 'cilalamadan', 'ilgilenen'in ilgisine açması, samimi bir dille 'yeteri' kadar sergilemesi düşünülmüştür. Bu yön ise tasarımın yerel değerlerine işaret etmektedir. Başka yönüyle evrensel ve yerel değerler arasındaki denge, matematik ve duygu arasındaki denge arayışı...

Harita
Künye
Proje Yeri: Pınarbaşı, İzmir
Proje Tipi: Mağaza / Showroom
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: Orfis Orçelik Ofis Mobilyaları
Peyzaj Mimarlığı: Nesil Peyzaj
Proje Yöneticisi: Nail Egemen Yerce
Aydınlatma Projesi: Yerce Mimarlık
Mekanik Projesi: Ekinoks
Elektrik Projesi: Koza Elektrik
Fotoğraf: Emin Emrah Yerce
Proje Başlangıç Yılı: 2010
Proje Bitiş Yılı: 2010
İnşaat Başlangıç Yılı: 2011
İnşaat Bitiş Yılı: 2011
Toplam İnşaat Alanı: 700 m2

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Nail Egemen Yerce