Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Gree Klimaları Bayrak Mağaza

Gree’nin İstanbul’daki bayrak mağaza tasarımı gerçekleştirilirken, ürünlerin sergilenip tanıtıldığı mekânın tasarımıyla beraber, markanın Türkiye’deki tanınırlığını arttırma odaklı bir mimari konsept geliştirilmiş.

Tasarımcılar, projeyi anlatıyor:

İki bölümden oluşan mekânda ön kısım, klima sergileme, resepsiyon ve toplantı odası fonksiyonlarına ayrılırken; arka kısım, çalışan ofisleri, seminer odası ve ıslak hacimler olarak planlandı. 

Ön kısımdaki iç kurgu, klima sergileme ve resepsiyon olarak ayrışan iki işlev etrafında şekillendi. Bu bölümler arasında bulunan ana sirkülasyon aksı, zemin kaplaması farklı tutularak özelleştirildi. Teşhir alanının tasarımı, duvar yüzeyleri üzerinde sergilenmesi planlanan klima grupları ile gerek tasarımı gerekse teknolojik yönüyle diğer ürünlerden ayrılan silindirik formdaki salon tipi klimaların yerleşim kurgusu üzerinden oluşturuldu. Farklı yapıdaki ürünlerin merkezde tutulması ile orta ada ayrı bir iç vitrine dönüştürüldü. Split klimaların özellikleri ve teknik detayları, altlarında bulunan panolarda grafik bir dille açıklanırken, ürünlerle ilgili daha detaylı bilgiler için sergileme elemanlarının bir parçası olarak tasarlanan tabletlere yer verildi. Bunun sonucunda, müşterinin, ihtiyaç duyduğu özelliklere sahip ürünlere rahatça ulaşabilmesine ve markanın teknolojik altyapısının sergileme alanında da temsil edilmesine imkân tanındı.

Markanın ana hedefi olan “her yerde herkes için ısıtma ve soğutma” temasından ilham alınarak tasarlanan ana vitrin, klima konseptinin mağaza dışından kolaylıkla algılanabileceği ‘soğutan’ ve ‘ısıtan’ havanın görsel olarak soyutlanması fikri ile ifade buldu. Mavi/soğuk ve kırmızı/sıcak renk tonlarının birbirine geçişlerinin vurgulanması ve bu konsepti tamamlayıcı tabela tasarımı ile ana vitrinin mimari açıdan özel bir niteliğe sahip olmayan binadan ayrışarak öne çıkması amaçlandı. Isı kavramının soyutlaması olarak ele alınan renklere, iç mekânda da sıcak ve soğuk dengesini yansıtacak şekilde yer verildi. Değişik noktalarda kullanılan farklı mavi tonlarına kontrast olarak, cesur, sıcak bir rengin toplantı odasını tamamen sarması planlandı. Malzemelerin de sıcak ve soğuk geçişlere atıfta bulunan bir bütünlük içinde, ahşap, metal ve cam dokuların bir kompozisyonu olarak hissedilmesi hedeflendi.

Harita
Künye
Proje Yeri: İstanbul, Üsküdar
Proje Tipi: Mağaza / Showroom
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: TLC Klima
Fotoğraf: Ayça Taylan
İnşaat Bitiş Yılı: 2018
Toplam İnşaat Alanı: 250 m²

Pin It
Mimarlık Ofisi
Mimar

Ayça Taylan

Zeynep Şankaynağı

Nail Egemen Yerce

Selay Yapı

Zülfiye Yıldız