Ofisin Diğer Projeleri
İlgili Projeler

Galeries Lafayatte

Plajer & Franz Studio tarafından tasarlanan ve Yoo Mimarlık tarafından uygulanan mekan İstanbul, Emaar Square Alışveriş Merkezi'nde yer alıyor.

Galeries Lafayette ilk olarak 1893 yılında Paris’te küçük bir tuhafiyeci olarak açıldı. 1912 yılında pencerelerine eklenen çelik kubbeler ve Art Nouveau tarzı merdiveni ile mağaza, şimdiki görünümüne sahip oldu.

Galeries Lafayette, 2017 yılında DEMSA Group ortaklığı ile İstanbul'da Emaar Square Mall'da beşinci uluslararası büyük şubesini açtı. Mağaza, yüz yirmiden fazla markanın özgün konseptini korurken bir yandan da bu markaları mekansal olarak ayıran bir odak noktası olarak tasarlandı.

Konsept tasarımı Plajer & Franz Studio’ya ait olan Galeries Lafayette’in tasarımının her detayında klasik mimarlık anlayışı modern bir dil ile yorumlandı. Yorumlanan bu tasarım öğeleri, farklı malzeme karışımları, özel aydınlatma senaryoları ve renk aksamları ile kullanıcıların bütünsel bir alışveriş deneyimi yaşamaları istendi. 1912 yılında yapılan kubbe tasarımı projede çağdaş bir şekilde yorumlandı. Tasarımın odak noktasını kubbe ve altında yer alan yirmi metre genişliğindeki atriyum oluşturdu. Proje için seksen tonluk bir basınçla preslenmiş ve cilalanmış çelik prizmalardan oluşan sıra dışı bir kubbe tasarlandı. Bu modern yorumlama, mağaza zincirinin kendine özgü stiliyle özdeşleştirildi.

Emaar Square Mall içerisinde 11.000 m2’lik bir alana sahip olan Galeries Lafayette'in uygulama sürecine başlamadan önce Yoo Mimarlık, DEMSA ve tasarım ekibiyle birlikte projeyi ele alarak fikir alışverişinde bulundu. Uygulama süreci öncesi yapılan çalışmalar ile sürecin tüm koşullarına hızlı bir şekilde adapte olundu.

İnşaat sürecinin koordinasyonu ekip için önemliydi. Bu süreçte Emaar Square Mall inşaatı devam ederken yüz yirmi mağazada; mağaza, teknik ekip ve tasarım grupları desteklendi. Tüm izinler, teklifler, onaylar, üretim, tedarik süreçleri ve montajı Yoo Mimarlık'ın titiz ekibi tarafından yönetildi.

Mağazanın başyapıtı kubbenin etkisinin, Paris'teki Boulevard Haussmann'daki ünlü kubbe gibi, fakat daha çağdaş bir şekilde yorumlanmış olması gerekiyordu. Kubbe, orijinalin izlerini taşıyor ve üç katlı merkeze bağlanıyordu. Üretimi Almanya'da yapılan 15,7 metre çapındaki çelik kubbenin mimari planlaması yapıldı. Projenin detaylarını, ölçümlerini, malzeme tedarikini, diğer tüm şirketler arasındaki koordinasyon ve görev atamasını Yoo Mimarlık üstlendi. Kubbenin her bir parçasının, tasarım doğrultusunda farklı bölümlere ayrılması istendi. Bu talep üretici firma ile paylaşıldı ve kubbenin montajı, atriyuma yerleştirilen iskele ile tamamlandı. Otuz beş segment ve üç bölümden oluşmakta olan kubbenin üzerindeki ekler çıkartılarak yapım aşaması sonlandırıldı.

Türkiye için bir ilk olan Galeries Lafayette'in, lüks markaları bünyesinde bulundurmasından dolayı uygulama sürecinde her marka için ayrı çözümler oluşturuldu. Yoo Mimarlık, müşterileri ile markalar arası rekabette bir köprü görevi üstlendi. Bu süreçte markaların, ofise bir perakendeci olarak uyum sağlamasına yardımcı olmak için tüm temsilcilerle görüşmeler yapıldı ve bu küresel markaların projeleri zaman ve performans göstergelerine göre yerel olarak uyarlandı. Üretim ve tedarik aşamasında, iş ortakları ve hangi firmalar ile çalışılacağı belirlendi ve bütün bu süreç on beş ay içerisinde tamamlandı.

Harita
Künye
Proje Yeri: Üsküdar, İstanbul
Proje Tipi: Mağaza / Showroom
Proje Tipi Grubu: Ticari
İşveren: DEMSA
Ana Yüklenici: Yoo Mimarlık
Mekanik Projesi: Erel Mühendislik
Elektrik Projesi: Erel Mühendislik
Tesisat Projesi: Erel Mühendislik
Fotoğraf: Ömer Uzun
Proje Başlangıç Yılı: 2016
Proje Bitiş Yılı: 2016
İnşaat Başlangıç Yılı: 2017
İnşaat Bitiş Yılı: 2017
Toplam İnşaat Alanı: 9,000 m²

Pin It